Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

golden fishgolden fish
Participant

Alea sunt celebrele canale din Badalan cum le spunem noi si sunt formate dintr-o retea de canale mai mari mai mici ,unul principal Calugarul vine din Prut(de la Giurgiulesti un brat si un brat vine din Dunare din zona Zatun )si sunt canale de irigatii.Cel mai celebru este canalul 2 deoarece tine mai multa stiuca dar aici se pescuieste prin noiembrie cand dispare buruiana si pestisorii,ca in rest e plina de buruiana.Un incovenient major al canalelor e ca se iriga foarte mult vara si apa curge mai mereu ingreunand pescuitul si dizlocand astfel si buruiana.In rest ce sa-ti spun ca si specii ai mult oblet ,caras ceva ciortanele si foarte rar crap ,rosioara la greu ,bibani nu foarte mari si platica.Ca sa poti pescui vara in canale e bine sa ai la tine o urlita ca sa-ti poti curata locul de buruiana si sa-ti faci ochiuri ,daca nadesti si cand nu curge apa poti avea o partida reusita de pescuit.Dar ai mare grija ca nu e decat stuf foarte rar copaci si vara atmosfera e sufocanta.plus ca pestii dupa amiaza nu mai trag,doar seara daca-i mai vezi.se poate pescui si la bete si cu lansete (in functie de vagetatia submersa)poti prinde jai si sa dai la biban si stiuculite.Asa ca o parere e bine sa fii pe balta undeva in jur de 4-4,30 dimineata si pe la maxim 12 sa fugi (asta daca e soare).Insa vezi tu ca peste tot sunt locuri mai bune si mai putin bune si nu le stiu asa ca nu te pot trimite undeva anume.Tot ce stiu e ca vara carasul prefera ca momeala mamaliga de o fac astia bobita si o pun in carlig iar in rest cu vermusi e distractie la obleti.Si dupa toate astea spuse, Nelu parerea mea e ca nu merita sa bati atata drum pana la canale cand pe partea cealata de sosea ai o varianta mult mai buna si anume Dunarea(zona Zatun)unde daca tot vrei sa vii si sa te distrezi poti prinde obleti cati vrei ,somn,ciortan-crap,salau si in anumiti ani stiuculita si unde mai pui ca poti sa stai si peste noapte sa-ti pui cortul ,malurile sunt curate si pragurile aproape,numai ca aici vara trebuie sa vii undeva de vineri dimineata sau dupa amiaza si sa ocupi loc,dar iti spun cinstit ca se merita si oricum la cati km bati pana aici e pacat sa te intorci seara si unde mai pui ca Dunarea poate sa-ti dea intr-o zi peste de sa nu-l poti cara si o saptamana sa nu-i vezi culoare.Ah ,am uitat ai si mult avat.Sunt multe de spus asa ca eu ti-am facut o prezentare in mare daca mai vrei lamuriri poti sa ma intrebi.

Comments are closed.