Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Informatii interesante si utile

Home Forums Informatii utile, interesante Informatii interesante si utile Reply To: Informatii interesante si utile

golden fishgolden fish
Spectator

Vorba lui Nelu,multa vorbarie si mai ales prezentarea unei realitati arhicunoscute si pe care nimeni nu vrea sa o schimbe iar cei care vor sa o poata schimba nu au puterea sa o faca.Dupa umila mea parere daca se vrea starpirea braconajului se poate rezolva dar cu masuri drastice chiar poate extreme.Nu localnicii din delta fac ravagii ci cei care-s mana-n- mana cu pescariile din Tulcea,Galati si Braila.Stiti ce e mai tragic ca institutii ptr apararea deltei sunt o gramada dar le e mai usor sa zica ca ei nu pot sa faca nimic ,ca au mainile legate si sa asiste din comfortul fotoliilor din piele din birouri ca nu-i asa e mult mai comod.Eu m-am certat acum 3 ani cu cei de la ARBDD ca au extins zona de biosfera pana aproape de Galati mai exact pana la Cotul Pisiciisi am intrebat ce masuri i-au acum si cum protejeaza Dunarea de nenorocitii care o curenteaza si care o braconeaza si stiti ce mi-au raspuns, ca cine sunt eu sa-i trag pe ei de urechi ce m-am trezit eu asa mai revolutionara.Am prins Delta de cand ma duceam cu ai mei de prin’85 cand mergeam in fiecare toamna si stateam cam 5 zile si mergeam cu pasagerul .Atunci din ce-mi aduc eu aminte nu vedea mizerie lasata de pescari ,totul se derula intr-o liniste desavarsita ca nu auzeai decat vietuitoarele deltei ,oamenii erau altfel si peste numai zic.dar nu dupa peste mergeam neaparat ci dupa oaza aia de liniste.Am fost acum vreo 5 ani la Gorgova dupa o pauza de vreo 10 ani si am ramas atat de dezamagita de cum mai arata acum toata zona incat am jurat ca nu ma mai intorc acolo niciodata.Erau o gramada de pensiuni in constructii cara mai de care mai stupide ca si arhitectura,pe mal o gramada de masini de prin toata tara fiecare cu muzica preferata,ptr ca ne-am dus pe Sulina ne-au innebunit barcile.vapoarele si salupele ,ce mai o imagine de cosmar.Abia cand am plecat de acolo si am ajuns la Ilganii de Jos am descoperit o zona retrasa undeva pe o varsatura a Dunarii si ne-am continuat acolo concediul plus ca am revenit si cu alti prieteni 4 weekenduri la rand .Ca si o concluzie la cele vazute si traite personal Delta v-a muri incet si-n chinuri si-n tot acest timp tot se vor mai gasi o gramada de nemernici care sa-si bata joc in continuare de .Pacat, mare pacat ca ne-a oferit atatea si n-a cerut in schimb nimic.

Comments are closed.