Recent Replies

Reply To: Informatii interesante si utile

Home Forums Informatii utile, interesante Informatii interesante si utile Reply To: Informatii interesante si utile

CatalinCatalin
Keymaster

Aveti multa dreptate, e foarte posibil ca nimeni sa nu faca nimic si noi sa vorbim degeaba. Intr-o emisiune pe TVR1 de acum un an, doi, l-am vazut pe Mihaiu vorbind despre tragedia celor de la Ceatalchioi de cand cu inundatiile din 2011 cred. Oamenii ii cereau un drun asfaltat si alte chestii care nu sunt compatibile cu o rezervatie de calibrul Deltei.
Printre altele el spunea ca anual Delta primeste cam 100 mii de turisti, ceea ce depaseste capacitatea ei de a primi si a ramane in parametrii normali. Eu cred ca marea problema a Deltei in privinta turismului este tipul de turist care o viziteaza, fiindca am vazut de multe ori indivizi veniti in grupuri care se comporta precum barbarii, multe lansete, peste luat acasa cat cuprinde, mizerii lasate in urma lor, taie copaci, ard tot ce ia foc, betii, urlete… Bastinasi care la fel nu tin cont de nimic, constructii aiurea, barci cu sute de cai… Sunt convins ca daca rezervatia si-ar selecta turistii atunci ar putea primi si un milion anual si faceam eu mai de mult o analogie intre orasul Tokio si Delta ca suprafata si ca polpulatie. Delta are nevoie de turisti civilizati si discreti, acestia aduc si bani cu care se pot face multe, asta desigur daca are cine sa dirijeze treburile intr-o directie buna.

Cu concursul nu stiu ce sa zic Cristina, eu de fel nu merg la concursuri, am fost cu caiacul pentru ca nu am participat la premiere, am pescuit liber si am umblat, nu am stat legat pe stand crispat ca sa iau premiu sau medalie. Mi-am propus ca in restul vietii ce mi-a ramas sa concurez doar cu propriile recorduri tocmai pentru a face din pescuit o placere totala. Aveam candva un prieten, un prost ca prieten nu imi era, care de cate ori mergeam cu el la pescuit incepea, ai vazut Boss, asta al meu e mai mare, cred ca are kilul…. chestii care strica atmosfera si care te fac sa nu iti mai doresti astfel de companie. Ai dreptate cu promovarea, ar fi un prilej bun, poate ca daca as avea langa mine un partener pe masura… E o tema de meditat.

Comments are closed.