Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

NeluNelu
Spectator

Astazi la ora 13.00 am sosit de la o partida de pescuit.
Initial programasem sa merg cu Adrian(coleg de pescuit) pe Siret, la Namoloasa pentru tot weekendul
Din cauza vremii nefavorabile din ultimile zile am schimbat planul si am ales sa mergem pe Dunare zona Stancuta-Stanca-Spiru Haret.
Am plecat Vineri 04.07.2014 pe la ora 14.30, dupa vreo 20km de Ramnic s-a incins puternic o roata asa cam ca ne-am intors am schimbat placutele de frana, si pe la oa 17.00 in sfarsit am plecat spre locatia propusa.
Surpriza, barierele puse pe diguri din cauza ploii din seara precedenta, asa ca adios anaforul vizat.
Ne-am intors pe canalele de irigatii dalate dar si aici alta surpriza-nu tragea pestele, era doar un localnic si avea doi carasei de juma’ de palma!(cu doua zile inaine am vorbit la telefon cu mecanicul de la statia de pompare si mi-a spus ca se mai prine ciortanica pe canale si chiar daca ploua se usuca repede si se poate ajunge pe malul Dunarii.)
Am trecut la varianta barja de incarcat cereale de la Stancuta(ne presa si timpul fiind trecut de ora 19.00), un drum accesibil, asfaltat si apoi pietruit pana la apa Dunarii.
Colegul imediat a montat trei lansete si statea in asteptare.Eu am scos o undita cu care am prins ceva albitura pentru lanseta.Vazand “foiala” la cca.4-5m de mal, am scos montura “magica” fiind vorba de un forfag cu muste pentru salau, montura primita cadou acum doi ani de la Catalin(multumesc ina o data cu aceasta ocazie!)Spre surpriza mea am prins fara efort cativa salai frumusei(Catalin imi aratase ce si cum se practica pescuitul la musca 😉 )Se inserase, tragea frumos dar am fost nevoiti sa abandonam din cauza tantarilor.De mult timmp nu am mai trecut prin asa ceva!Iti intrau si in nas si in ochi, aveau o piscatura care te ardea si te ustura de nu stiai ce sa mai faci.Asa ca ne-am refugiat in masina.
Dimineata la 5.00 am reluat activitatea, am dat la salau cu “montura magica” si prindeam destul de des.Pe la ora 06.00 am agatat montura de ceva si a cedat de la agrafa.Am fost tare dezamagit :-x, si atunci am plecat de pe Dunare pe Calmatui(vezi http://www.panoramio.com/user/6806152?show=all )
Acolo pana la ora 13.00 aveam vreo 4kg de caras mai mare ca palma, ciortanica, rosioara mare grasa si superba, babusca, platica, biban si oblete(unii mai mari ca palma)
Neexistand copaci si caldura fiind mare, am facut o pauza, am plecat undeva pe sosea la umbra unor plopi, am mancat si ne-am racorit putin dupa care pe la ora 16.00 ne-am intors iar pana seara am mai prins inca 4kg.Am nadit locul pregatindu-l pentru a doua zi.
Astazi la ora 05.00 am reluat activitatea si pana la ora 10.00 aveam deja 11kg(cantarit acasa)
Colegul nu a nadit si nu a prins prea mult, mi-a spus ca ar vrea sa fie acasa pe la ora 12, asa ca am intrerupt pescuitul(chiar daca tragea frumos) am strans bagajul si am plecat acasa cu o amintire si o partida de pescuit placuta!
Ce vreau sa remarc despre raul Calmatui: este unul dintre putinile rauri eco, nepoluat, nu trece pe langa nici un oras, asa ca apa este limpede si curata.Este un rau cu o latime mica, intre 4 si 10m plin de stuf si de iarba submersa, cu adancime aparenta de cca.30-60cm.De ce zic aparenta, pentru ca el de fapt are o adancime de la 0,8m pana la 2-3m pe alocuri.Vegetatia creste pe straturi creind culoare de-a lungul apei si ai impresia ca are o adancime foatre mica.Are multe specii de pesti, de la caras la ciortanica, biban frumos, rosioare grase si vioaie, babusca, platica, oblete, salau, stiuca, clean.
Un necunoscator ar rade si ar crede ca glumesti invitandu-l sa pescuiasca aici!
Am pescuit cu o undita de 5m, monofilament de 0,16, o pluta mica si sensibila si fara plumb(pentru a evita agatarea de iarba, altfel este imposibil sa pescuiesi)Ca momeala am folosit la inceput viermusii si apoi am dat-o pe rame de gunoi, avand si capturi mai mari.Tehnica de pescuit este sa te plimbi in sus si in jos, ca pe raurile de munte, iar farmecul este sa vezi(am spus ca apa este foarte limpede)cum din fuioarele de iarba apare ceva argintiu si iti smuceste undita din mana!Consider ca este ceva unic.
Am gasit totusi un loc static unde pestele tragea foarte bine(eu fiind cam obosit) asa ca m-am stabilit acolo, unde am si nadit pentru a doua zi.
In incheiere vreau sa va spun ca astazi la pranz cand am sosit de la pescuit am pregatit o prajeala din niste carasi si roasioare, special sa vad ce gust au.Carne mai dulce si mai gustoasa decat asta nu am mancat de mult timp, si cei care nu mananca peste ar adora asa ceva.(dupa ce i-am curatat, efectiv pe maini si pe chiuveta era o pelicula de grasime de la acesti pesti)
P.S.-Cataline as vrea sa comand si eu doua monturi cu muste pentru salau(cred ca merg si la avat), ca tare frumos merge in zona unde am fost pe Dunare.Deasemeni cu o montura pentru obleti cred ca un pescar iscusit ar face ravagii pe Calmatui.

Comments are closed.