Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

CatalinCatalin
Keymaster

Cat ai dat pe baldachin? Eu vreau sa imi iau nou si am gasit pe net cam 70-80 lei.
Daca ai luat somotei de 3 kile si ciortan de 2 kile ar trebui sa fii multumita.
Ce ai facut cu minunatiile de muste de oblete? Atata le laudai ca ma gandeam ca scoti toti obletii din zona Galatiului…
Cele de salau nici eu nu mai stiu ce model erau, am alte modele dar astept sa se uite prin pozele din magazin si sa imi dea ceva indicii, e mai bine sa ii fac identice daca alea au avut rezultate. Ca principiu eu fac mustele/streamerele de salau inspirat din configuratia altor naluci si ai sa imi dai dreptate. La salau twisterul este baza, multi se dau in fel de fel de filosofii ca au ei voblerele lui peste prajit aduse de la mama naibii pe bani grei si culori facute la comanda. Kaka-maka. Salaul mananca pe fund in general dar mai rar il gasesti si mai sus. Twisterul coborat pe fundul apei e moartea lui. Culoarea? Gandeste-te ce vede el la 3-5-10 metri adancime? Aproape nimic. Miscarea e de baza, vibratia apei, impactul plumbului cu solul. Daca stii locul si nu sunt agataturi pune o linie cu twister in capat si restu muste. Eu prefer culorile de biban, cu galben, verde, rosu dar cu siguranta iei si cu celelalte. Am luat destui salai cu mustele de avat. Forma este aceeasi cu a celor de avat. Marimea la fel, functie de cum mananca el, adica ce vizeaza in perioada respectiva, fie obletei, obleti sau bibanoi.
OBLIGATORIU JOC VERTICAL! Ca la biban, ideal din barca de-a lungul pragului. Salaul ataca la inghesuieala, iese din ascunzis dupa ce trec barci sau vapoare care tulbura apa in mal si ii zapacesc pe cei mici. Atunci ataca in mal. In Pardina dupa o furtuna cumplita pe inserat a stat ploaia si vantul si am iesit la avat vreo 10 minute. Am luat 4 bucati de salau, 4, 3,5×2 si 3 kilograme. In 10 minute de apa tulbure in mal… Nu uita ca avatul merge si papa mult in urma barcilor. Cum trece o barca cu motor sa arunci in urma ei, sunt sanse mari sa iei, odata am luat 3 care au insumat peste 6 kg.

Comments are closed.