Recent Topics

Reply To: Retete pentru nade si momeli

Home Forums Nade, momeli naturale si artificiale, retete Retete pentru nade si momeli Reply To: Retete pentru nade si momeli

golden fishgolden fish
Participant

Nelu, e foarte interesanta reteta si chiar am sa o incerc saptamana viitoare(ca acuma am mamaliga si de patratica si de arici)mai ales ca eu am malai fin exact ca ala de care zici tu,il cumpar din piata ca malai de pescuit si este foarte,foarte fin ca o faina de grau si costa 2,0lei kg.Dar cu ce e mai deosebita mamaliga asta, ca pana la urma tot patratica o tai si o pui in carlig ,ce o face asa de deosebita fata de reteta mea clsica cu 2 parti malai si o parte faina alba,fiarta,amestecata si apoi pusa intr-o carpa uda ,presata cu sucitorul(ptr omogenizarea mai buna) iar apoi pusa sub 2 placi de lemn cu o mare greutate deasupra,si se lasa asa pana se raceste.Dupa ce s-a racit se scoate din carpa si se taie patratelele dupa marimea dorita.Eu stiu ca in spatele fiecarei retete se ascunde ingredientul “magic” o aroma,un praf ….si as fi curioasa daca e valabil si ptr reteta ta.

Comments are closed.