Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Retete pentru nade si momeli

Home Forums Nade, momeli naturale si artificiale, retete Retete pentru nade si momeli Reply To: Retete pentru nade si momeli

golden fishgolden fish
Participant

Catalin,nu-i rea ideea dar sincera sa fiu nu sunt cine stie ce secrete vis-a-vis de subiect, majoritatea fiind cunoscute de pescarii la stationar.Am sa-ti spun despre cateva tipuri de momeli ,cele mai cunoscute si cele mai folosite.
Prima ar fi rama rosie de gunoi pe care trebuie sa o cauti doar in locurile evident cu gunoi de grajd si pe care trebuie sa le tii in cutii cu pamantul din care se scot si f important trebuie ferite de caldura.Daca se tin perioade mai lungi de timp punetj-le mancare zat de cafea,resturi de legume(nu se pun resturi lichide)
A doua categorie de rame sunt cele serpesti sau negre si sunt cele mai cautate rame la pescuitul somnului,crapului si mrenei,puse cate una sau buchet.Pe astea le sapam din revarsarile Dunarii,Prutului sau Siretului,in general in zonele inundate cu pamant negru mocirlos.La ramele astea pastrarea se face in galeti mari de var cu mult pamant( dar pamantul nu trebuie sa fie acelasi cu cel de unde scoatem ramele daca e mocirlos)Se cauta pamant tot din aceiasi zona dar pe cel mai uscat ,de preferat din musuroaiele de cartita .Nu se pun in malul din care le-am scos deoarece ele sunt deja pline de apa si punandu-le in mal se mocirlesc mai tare si pana a doua zi mor.La fel ca si cele rosii se feresc de caldura sapand o groapa pe malul unde pescuim ,mai adanca si o acoperim cu crengi de salcii.Ah si foarte important cand le cauta-ti cautati- le in maluri,radacini si paduri de salcii.Nu uita-ti sa gauriti capacul la cutii.Daca aveti beciuri,camere la subsol sau locuri f racoroase depozitati- le acolo si vor tine in cel mai fericit caz in jur de o luna.
Coropisnitele( momeala mea preferata de cautat)sunt mai dificil de cautat si de gasit avand locuri preferate unde stau si care trebuie sa intruneasca o serie de conditii:
-sa fie apa prin preajma,sa aibe iarba,stuf si papura ca sa se poata hrani.Cea mai simpla metoda de a le gasi e sa sapam dupa ele dar asa se intampla sa le taiem . Mai e o alta metoda dar aia trebuie filmata ca e mai complicata.Unii dupa ce le prind le rup clestii insa am constatat ca mor mai repede. Cel mai bine e sa le pune- ti in cutii,fiecare separat ca se omoara. In cutii le punem pamant ,acelasi de unde am sapat,si e bine ca plasticul din care e facut cutiile sa fie mai gros deoarece ele pot decupa cu maxilarele lor puternice si evadeaza. Cel mai bine e sa le punem in cutii mari de var de 20-25 litri,pline cu pamant in care sa punem nu mai mult de 15 buc.( sunt f teritoriale). Ptr transport e mai bine sa le tinem in cutii compartimentate( am sa va pun o poza cu asta)la fel ca orice momeala trebuie sa le ferim de caldura si trebuie tinute la racoare. De mancare le putem da cartofi,rosii,morcov si castravete. Daca avem grija de ele le putem avea cam 2 saptamani.

Astea sunt principalele 3 tipuri de momeli naturale cu care pescuiesc majoritatea pescarilor si care sunt cele mai folosite.

Comments are closed.