Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Retete pentru nade si momeli

Home Forums Nade, momeli naturale si artificiale, retete Retete pentru nade si momeli Reply To: Retete pentru nade si momeli

NeluNelu
Spectator

aduc si eu cateva completari:
in general ramale se tin in sacotei din panza deasa,tare care le permite o aerare mare.sacoteiul se tine legat la gura cu un jnur.
eu le tin la subsolul blocului si iarna in acest mod, pamant folosesc mai putin, eu folosesc coceni de porumb(atentie, nu stuletele!)rupti in bucatele si in prealabili umeziti, in combinatie cu frunze uscate, si astea umezite si ceva balega de cal mai uscata(se faramiteaza si se amesteca compozitia omogen)aceasta fiind hrana lor preferata(celuloza)ramele se vor intari, vor deveni deosebit de vioaie si tari.daca nu am o parte din aceste ingrediente folosesc bucati de carton din cofragul de oua, si astea in prealabil umezite puse straturi, un strat de cartoane un strat de rame cu frunze sau ceva pamant, s.a.m.d.
pe locul doi in pastratul si transportul ramelor este recipientul din metal(cutie)si abia pe locul trei este cel din plastic.Acesta din urma produce o supraincalzire si ramele se vor stica(mai ales pe timp foatre calduros)
coropisnitile eu le tineam in cutii de lemn compartimentate cu un capac deasupra care culiseza.drept asternut foloseam ingredientele de mai sus de la rame.(atasez si cateva poze)
deasemeni puteti face o capcana simpla pentru prins coropisnite, astfel:
se taie partea de sus a sticlei de plastic si i se scoate dopul si se intoarce cu partea in care era dopul in jos.se prinde cu cleme de sarma,capse sau alt sistem (lipire cu picatura sau silicon, sau se lasa asa).Pe fundul sticlei se pune putina bere.sticla se ingroapa in pamant pana la nivelul superior, in asa fel sa nu intre pamant in ea si sa astupe gaura unde era dopul.bineinteles trebuie cautat si locul adica langa depozite de gunoi de grajd, resturi menajere din curte sau in portiunile de teren unde am plantat rosii(atasez poza)coropisnitile vor crede ca s-au deschis noi carciume si dau buzna sa se imbete!
😆

Comments are closed.