Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit si agrement pe bratul Chilia

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit si agrement pe bratul Chilia Reply To: Pescuit si agrement pe bratul Chilia

CatalinCatalin
Keymaster

Multumesc pentru aprecieri Cristina. Transmite-i lui Adi ca mie mi-a placut de el, este genul de pescar ce imi place, linistit, modesc, hotarat si atent cu ceea ce face si o face cu bani putini, lucru pe care multi asa zis pescari nu o inteleg. Ma bucur mult ca i-a placut sa dea cu mustele si ca a avut si NOROCUL sa prinda si obleti si avati. De noroc am avut si eu parte atunci cand am prins obletii cu muste, nu e o regula sa mearga mustele mai bine decat viermusii dar cert este ca aceasta metoda este una curata si placuta. Oricum mi-a placut ca a stat cuminte, ne-a citit, apoi si-a facut treaba ca si cum o facea de ani de zile. Bravo lui! Ideea este ca muscaritul asta nu este ceva complicat, iti trebuie ceva cunostinte minime apoi vointa si perseverenta, ai vazut si tu ca intr-o zi aproape ca ai aflat toate secretele noastre.

Despre expeditie ce pot sa spun intr-un rezumat, a fost o iesire placuta relaxanta in care fiecare si-a vazut de treaba lui si a incercat sa faca ce stie. Vremea a fost un avantaj, a batut vantul mai tot timpul si a alungat tantarii. Corturile au fost puse in padure, aproape de malul Dunarii, la umbra si temperatura din jurul nostru a fost foarte placuta tot timpul.
Campionii capturilor au fost fara dubii Adi si cu Cristina care au capturat somni si salai grasuti, de peste 2-3 kilograme dar care au mai si scapat pesti frumosi (un somn destul de mare l-am vazut iesind din apa dar din pacate a scapat).
Eu am alergat dupa avati si salai si am facut cativa kilometri zilnic in cautarea lor dar rezultatele nu m-au satisfacut neaparat. Pesti putini si nu prea mari am prins, si putini am si scapat. Locul meu preferat a fost pe canal 36 la pod dar cum spuneam a fost activitate slaba, la fel si la confluenta cu Dunarea dar si pe Dunare. Duminica in drum spre bac am facut o scurta oprire pe la Patlageanca unde am regasit niste locuri superbe de avat.
Cu mancarea nu ne-am omorat niciunul si nici cu bautura ( 99% dintre noi ), dar trebuie sa remarc borsul de peste facut de Cristina, in colaborare cu Bogdan care a asigurat lemnele. 😆 Am mancat pe saturate.
Furtunile violente care au fost in zona ne-au ocolit la maxim 200 metri si doar o ploaie ne-a deranjat putin dar nesemnificativ.
Lume putina in zona, patru grupuri erau pe Dunare si cam niciunul pe 36 si Sireasa la dus, la intoarcere, duminica, pe Sireasa erau multi localnici si din ce am vazut se prindeau bibani si ceva carasei.
Daca m-as intoarce maine acolo? 😆

Comments are closed.