Recent Topics

Reply To: Pescuit pe râul Siret

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Siret Reply To: Pescuit pe râul Siret

NeluNelu
Spectator

Acum vreo 3 ore m-am intors de la confluenta Siretului cu Puta.Ambele erau cam tulburi.Pestele nu tragea.In doua zile(de fapt o zi si jumatate) am prims doar doi somotei pana in 1,5kg/buc.Nu am avut decat rama rosie de gunoi pentru somn.Nu am prins nici un chitic la undita pentru a da la pestisor viu.In schimb la undita cu linie de 0,16 si carlig mic am capturat unul din somotei.La aceasta confluenta Siretul face o curba la 180 grd.iar Putna se varsa chiar in curba.In zona respectiva apa avea la mal peste 4m adancime.Exact la confluenta(care era plina de gunoaie si PET-uri aduse de Siret)sarea avatul sau salaul.
Am incercat in nenumarate randuri sa-i prind la taparina cu muste insa nu au raspuns afirmativ.Zona era destul de populata cu fitofag mare un localnic de pe malul opus a reusit sa prina unul apreciat cam la 8kg la japca.L-a priponit de un copac si incerca sa mai prinda unul.Nu am putut rezista si i-am strigat ca am sunat la 112 sa vina cat mai rapid politia(bineinteles ca l-am mintit).A mai stat vreo 15 min. si-a luat captura si a plecat.
Sambata seara a fost o ploaie torentiala cu piatra prin imprejurimi, pe noi ne-a ocoloit, chiar si la Ramnic a plouat torential si cu piatra inundand numeroase strazi.Astazi la intoarcere am vazut pe traseu efectele, crengi si copaci cazuti pe sosea, lanuri de porumb culcate si ciuruite de grindina.Mi-a spus sotia ca in jurul Ramnicului ploaia cu grindina a distrus toate gradinile si solariile cu zarzavaturi si rosii.
Poate ca si aceasta schimbare brusca de vreme a influentat pestele…..nu stiu cum naiba se face dar parca anul asta numai de asa ceva am avut parte…

Comments are closed.