Recent Topics

Reply To: Traditional versus modern

Home Forums Pescuit stationar Traditional versus modern Reply To: Traditional versus modern

NeluNelu
Blocked

Ieri 05.08.2014, pe la orele 18.00. am avut o invitatie(cu masina mea) pe un canal uitat de timp si de lume undeva intre baltile private Amara si Ghergheasa.Am ajuns la locul cu pricina, mult stuf si enorm de multi tantari, cateva ochiuri de 5-8mp si vreo trei pescari.Am prins carasel pana in palma.Am nadit locul si am dormit peste noapte in masina cu prietenul de pescuit.La ora 5.30 eram pusi pe treaba.Pana la ora 11.00, cand am strans si am plecat acasa aveam 8kg caras, majoritatea cat palma(peste cantarit acasa).Dimineata venise si un pensionar localnic care ne-a povestit ca in primavara s-au prins tone de crap si caras mare(crap de la 0,5kg-4kg)au venit tiganii si au bagat plase in ochiurile respective pana aproape de luna Iunie.Am observat ca unii pesti nu aveau o coloratie unuforma(argintie sau o culoare inchisa)ci aveau pete mai deschise pe corp la cei cu coloratie inchisa si invers.Am dat vina pe adaptabilitate.Ajuns acasa dupa vreo trei ore am reusit sa-i desolzez si urma sa-i eviscerez.Intotdeauna eu sunt atent la continutul intern al pestelui(mate, icre, lapti, etc)Am constatat ca am muncit degeaba! Unii pesti erau infestati cu TENIE!
Asadar ATENTIE MARE CAND CURATATI PESTII.
Bineinteles ca i-am aruncat pe toti!
Pentru cei care nu stiu, TENIA seamana perfect cu laptii(de multe ori fiind mai lata-cca.0,8-1cm)Dar tenia imatura se aseamana perfect cu laptii!
Cand gasiti lapti sau mate cilindrice de culoare alba, ca niste carnaciori, puneti-le deoparte si luati cateva repere.Daca in decurs de 10-60min nu-si schimba pozitia inseamna ca totul este OK.Ale mele o luasera la plimbare….
Va atasez cateva poze, sus langa cutit vedeti tenia dezvoltata(care o lua la fuga!) iar mai jos tenie imatura.
ASADAR ATENTIE!

Comments are closed.