Recent Topics

Reply To: Pescuit pe râul Siret

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Siret Reply To: Pescuit pe râul Siret

CatalinCatalin
Keymaster

Exista un pescar ce se lauda cu o captura de avat de cateva kilograme in acea zona… In general avatii mari au ramas in apele unde s-a pescuit mai rational sau in care pescarii au fost ocupati cu pescuitul altor specii mai valoroase. Pe Dunare si in Delta plasuitul intensiv a facut ravagii si printre avatii capitali. Eu am observat ca de la an la an se prind tot mai putini si mai mici. Exemplarele de 2 kg au devenit trofee pentru multi pescari in ultima perioada.
Am sa va mai spun un secret legat de acest fenomen, avatii sunt singurii rapitori de la noi care ataca in grup, ei sunt haitele de lupi ai apelor. Ei bine, in momentul in care grupul lor se micsoreaza atunci si sansele lor la vanatoare scad si devin vulnerabili. Este o specie vulnerabila si i-a fost usor omului rau sa o destabilizeze. O sa vedeti ca declinul avatului va fi din ce in ce mai accelerat din aceasta cauza si ce mi se mai rau este faptul ca existau date in Europa de mult timp cu privire la micsorarea ariei in care avatul isi duce existenta. In Germania stiu ca este protejat mai ales in vest si nord unde rar s-a mai semnalat prezenta lui.
Noi romanii stim ca avatul este lupul apelor, stim ca un lup singuratic moare de foame dar suntem prea prosti sau prea ignoranti pentru a putea face ceva.

Comments are closed.