Recent Topics

Reply To: Pescuit si agrement pe bratul Sfantu Gheorghe

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit si agrement pe bratul Sfantu Gheorghe Reply To: Pescuit si agrement pe bratul Sfantu Gheorghe

CatalinCatalin
Keymaster

Deci v-ati omorat cu totii sa va uitati si sa studiati… Apoi o dati in mistouri ca Marele Boss face si drege, ala macar e atent la toate detaliile si isi cam face temele, se vad si rezultatele, capturile lui.
In perioada asta de Dunare tulbure toata lumea se plangea ca avatul nu mananca si aveau dreptate partial. Cand spui ca un peste nu mananca defapt vrei sa arati ca anumite conditii nu ii permit sa o faca nicidecum ca biata fiinta s-ar hrani cu apa. Pestii ca si alte vietuitoare intregi la minte mananca si pe ploaie si pe viscol si in orice conditii doar ca isi modifica putin comportamentul, fie isi muta locul, momentul zilei dar sub nici o forma nu renunta la mancare. Ce ar fi sa tina o tulbureala 3 luni iar ei sa astepte sa se limpezeasca apele? In fine, rapitorul migreaza, pentru el este usor sa o faca si o face cautand loc unde sa vaneze. Avatul migreaza si in conditii normale asa ca la el nu este nicio surpriza sa ii simtim lipsa in locuri in care prindem de obicei, dar intrebarea este unde migreaza? Unde migreaza crapul, somnul? Stau pe fundul apei, vin la apa mica in maluri, pleaca spre alte ape? Aici intervine stiinta pescarului.
Avatii se presupune ca merg in Delta spre lacurile cu ape limpezi, acolo unde ar si ierna iar imaginea cu domnul Edy pare sa confirme teoria. A prins avati frumosi pe canalele dinspre lacuri si pe lacurile de pe langa Sfantu Gheorghe. Si eu am capturat unul la Sulina pe langa lacul Rosulet si am fost foarte mirat sa il vad acolo, desi stiam in teorie ca ar fi posibil.

Comments are closed.