Recent Topics

Reply To: Pescuit in Sudul/Estul tarii

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in Sudul/Estul tarii Reply To: Pescuit in Sudul/Estul tarii

bogdanbogdan
Keymaster

O explicatie plauzibila pot sa-ti dau si eu.

Clenii scuipa imediat mustele artificiale dupa ce la simt in gura. Primul lor instinct este sa le inhate ( vazul fiind pincipalul instinct ), apoi isi dau seama ca ceva este in neregula si le scuipa. Avand carlige mici, clenii mari nu se mai agata de garlig decat foarte rar si foarte superficial. De cele mai multe ori scapa. Simti atac puternic, dar maxim 1-2 secunde, apoi gata!

Daca sti ca mergi intr-un loc cu cleni mari, este bine sa ai muste cu carlige mari, subtiri si bine ascutite.

Au o pielita subtire in interiorul gurii, de care se agata de obicei garligul. Acea pielita se rupe imediat, mai ales daca fortezi recuperarea sau daca se zbate mai tare.

Nu am avut niciodata ocazia sa vad un clean care sa fi inghitit o musca artificiala. Toti au fost agatati aproape de extremitatea buzei, de obicei superioare. Ceea ce-mi convine deoarece sint usor de eliberat.

In ceea ce priveste captura de azi, sint destul de convins ca nu te prea satisface din punct de vedere culinar. Clenii la dimensiunea asta nu sint prea gustosi chiar daca au o carne fina si moale. Clenii cu gust sint de dimensiuni ce depasesc 40 cm. Sper sa-ti dai in curand seama.
Din punct de vedere al satisfacerii placerii de a pescui, de asemnea sint convins ca ai avut o experienta foarte placuta, placere la care eu ii simt lipsa de anul trecut.

Oricum, FELICITARI!!! Ai avut o pescuiala reusita!

Comments are closed.