Recent Topics

Reply To: Pescuit in Sudul/Estul tarii

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in Sudul/Estul tarii Reply To: Pescuit in Sudul/Estul tarii

NeluNelu
Spectator

Da, clenii sunt prinsi la musca, nu am avut undita cu mine(am fost lenes nu am avut momeala pentru undita si vroiam sa mai experimentez cu mustele, sa stii ca mustele sunt cele de anul trecut pe care mi le-ai dat tu cand am fost impreuna in Delta)
Intr-adevar cam toti clenii erau agatati in pielita de pe maxilarul superior, sa-i zic asa, unii au mai si scapat.
Referitor la gustul lor, pot sa te asigur Bogdane ca cei mari nu prea imi plac(si am prins destui cleni mari in excapadele mele pe raul Ramnic)Cei mai mici sunt mai gustosi, prajiti, cu mujdei de usturoi, ardei iute si rosii coapte si date pe razatoare…..
Referitor la raul Ramnic pot spune ca nu m-a dezamagit, cam in 90% din pescuieli am avut satisfactii, pacat totusi ca este cam plasuit, mai ales in ultimi 10 ani.In perioada anilor ’90, nu mai vorbesc de anii ’80 era un adevarat paradis, cleni la 30-40 cm erau ceva normal.
Un alt aspect negativ este acela ca au construit doua minibaraje(la doua poduri) pentru protejarea structurii de rezistenta a podurilor, ceea ce a dus la doua “trepte” cam de 2-2,5m inaltime, facand aproape imposibila urcarea pestilor in amonte.

Comments are closed.