Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Informatii strict utile

Home Forums Informatii utile, interesante Informatii strict utile Reply To: Informatii strict utile

CatalinCatalin
Keymaster

A fost destul de simplu si usor. Mi-am dat seama ca fumatul nu mai reprezenta ceea ce era odata, pe vremea parintilor de exemplu. Atunci era o fita, o smecherie sa fumezi un Kent castel. Trebuia sa fii cel putin doctor pe cand acum ( cand fumam si eu ) tot prostul avea un Kent in buzunar. Eram deci si eu in categoria asta a prostilor care ardeam o caruta de bani lunar, imi ingalbeneam degetele, dintii, hainele, masina si casa si le imputeam. Mi-am dat seama intr-o secunda ca nu vreau sa fac parte din categoria asta de gloata manata de acest viciu si ca trebuie sa ma diferentiez de ei cumva. Ma imaginam deja nefumator stand de vorba cu tovarasii uimiti de realizarea mea si de neputinta lor, si asta s-a si intamplat! In urma mea multi dintre ei au incercat sa ma copieze si unii au si facut-o, ca si mine, fara valva, pe ascuns, dar ei au fost doar copia mea, eu am fost originalul.
Cum ti se pare? Cum ti-ar sta cu 5-600 ron in plus la bugetul lunar? Ce ar zice prietenii invidiosi cand ar afla, dupa un an, doi ca nu mai fumezi? Sanatatea nu ti-e importanta? De ce motive ai mai avea nevoie?
Chestia cu organismul care cere fum, sau bomboane sau alte prostii sunt kaka. Organismul nu cere fum, creierul afumat da, cere. Daca te ingrasi? Nu, daca tii la tine si nu vrei sa te ingrasi, nu o faci. Poti sa controlezi orice cu o singura conditie, sa o faci constient ca este ceva bun pentru tine si sa iti doresti asta. Nu incerca sa te lasi de fumat pentru cineva, nu face taraboi taranesc de genul, pe 1 ianuarie las fumatul… NU MERGE!

Comments are closed.