Recent Topics

Reply To: Aventura cu caiacul

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Aventura cu caiacul Reply To: Aventura cu caiacul

CatalinCatalin
Keymaster

Duminica seara am revenit acasa dupa doua zile si o noapte petrecute cu caiacele pe Dunare. Vremea a tinut cu noi si ziua si noaptea, tantarii au fost in limite suportabile, fizic am fost la inaltime iar peisajele si locurile bune de pescuit au fost pe masura asteptarilor.
Am parcurs in cele doua zile 43 km de Dunare dar am padelat lejer vreo 50. Vantul a batut constant din fata facand de cele mai multe ori ca opririle pentru relaxare de pe apa sa se transforme in mers spre amonte. Am pescuit peste tot pe unde am vazut sarituri sau unde locurile promiteau dar capturile nu au fost nici pe departe pe masura valorii noastre. Cel mai bun loc a fost pe Bratul Dunarii de la Poiana unde sariturile si aparitiile torpilelor de un metru si peste, in suprafata apei, ne-au facut clipele amare rau. Acolo am pierdut jumatate din timpul primei zile. Noaptea am petrecut-o pe plaja salbatica de la Seaca. Mancarea a fost bazata doar pe elementele de supravietuire.
Calculele expeditiei spun ca pe o coborare combinata de agrement si pescuit, distanta zilnica nu ar trebui sa depaseasca 20-25 km. Viteza medie a curentului Dunarii s-a incardat in 3 km/h iar maximul padelarii 3-4 km/h. Media padelarii in aval intr-o zi cu opriri si pescuit este de 4 km/h.
Urmeaza proiectul Zimnicea-Giurgiu…

Comments are closed.