Recent Topics

Reply To: Aventura cu caiacul

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Aventura cu caiacul Reply To: Aventura cu caiacul

CatalinCatalin
Keymaster

Cu smecherii aia prosti care nu respecta reguli ne intalnim mereu cu totii. In Delta este cartierul lor general si daca mai au la bord si ceva bautura si o zdrentulica pe care sa o impresioneze atunci devii obligatoriu tinta si victima lor.
Caiacul asta cu care mergem noi este foarte stabil, are 90 cm latime si este nescufundabil asa ca si daca s-ar rasturna ne-am tine de el si noi si bagajele care sunt de fel asigurate. Am trecut cu el prin valuri mari si prin curenti puternici de Dunare si nu am avut probleme, apoi are si gauri de scurgere asa ca si daca ar lua apa ea s-ar scurge instantaneu spre deosebire de o barca obisnuita care s-ar scufunda. Am pescuit de cele mai multe ori stand in el in picioare si chiar din mers in scursul apei pe Dunare si e ok. Vesta e obligatorie oricum. Sincer eu care, se stie, nu sunt inotator, ma simt destul de bine si in siguranta in el.
Cu mancarea a fost intr-adevar o problema, am luat la noi doar 3 conserve si 4 batoane de ciocolata cu care ne-am hranit in cele doua zile. Si am mai avut un covrig si jumatate plus o cutiuta cu porumb. Putinii pesti pe care i-am prins au fost eliberati deci asa este, am mai pierdut 1-2 kg la iesirea asta. Oricum era grasime, acum am ramas doar fibra si muschi.

Comments are closed.