Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit la clean pe Strei

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit la clean pe Strei Reply To: Pescuit la clean pe Strei

bogdanbogdan
Keymaster

Am facut azi niste cercetari pe Streiul Miljlociu. Locuri frumoase, nu foarte usor accesibile si cu bun potential de clean, pastrav si lipan. N-am avut nici o prezentare, apa fiind cam murdara.

Am coborat pe Streiul Inferior, sub barajul de la Bretea si am avut parte de 90 de minute de actiune. Clenii nu doar ca si-au revenit din starea de apatie profunde de acum 2 saptamani, dar au devenit de-a dreptul indraciti. Erau foarte plini de energie si foarte puternici, drilurile fiind dese si lasau impresia unor capturi mult mai mari de cat s-au dovedit in realitate.

Din pacate am gasit ceva pe net, o chestie despre care auzisem mai demult, si ma deranjeaza la maxim. Cred ca trebuie sa ma apuc sa-mi procur cateva kg bune de dinamita.
Iata si motivul:

” Obiectivul economic al judeţului Hunedoara este finalizarea construcţiei celor cinci microhidrocentrale de pe râul Strei, potrivit prefectului judeţului Hunedoara. Hidroelectrica derulează până în 2016 un amplu proiect de investiţii care prevede construirea a şase microhidrocentrale pe Streiul Inferior, una dintre acestea fiind deja finalizată.

“Ştim cu toţii că pe Streiul Inferior a fost un lanţ de microhidrocentrale care au rămas nefinanţate de dinainte de 89. Una singură s-a finalizat, cea de la Plopi. Mai sunt încă cinci. E începută investiţia la microhidrocentrala de la Bretea, finalizată în proporţie de 60 la sută. E nevoie de un miliard de lei pentru finalizare. Este important ca investiţia să fie finalizată până în 2016, pentru că atunci acestea vor primi trei certificate verzi pentru un megawatt produs”, a precizat prefectul judeţului Hunedoara, Sorin Vasilescu.

Sud-coreenii, posibili investitori

Prefectul judeţului Hunedoara a mai precizat şi faptul că în cadrul vizitei ambasadorului Coreei de Sud în judeţul Hunedoara a fost pusă în discuţie o posibilă investiţie pe Streiul Superior şi pe Streiul Mijlociu. “Hidroelectrica mai are un proiect, construirea a nouă microhidrocentrale pentru Streiul Superior şi Mijlociu, pentru care căutăm investitori. Când a fost în judeţ ambasadorul Coreei de Sud, a fost pusă în discuţie această problemă. Urmează să prezentăm toate materialele necesare şi să căutăm investitori din Coreea de Sud pentru realizarea acestor microhidrocentrale”, a conchis Vasilescu. ”

Comments are closed.