Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuitul pe Dunare

Home Forums Pescuit pe Dunare Pescuitul pe Dunare Reply To: Pescuitul pe Dunare

CatalinCatalin
Keymaster

Am umblat timp de doua zile cu barca pe Dunare cu Ionut prin perimetru localitatii Ciocanesti. Vestile sunt rele, Dunarea este murdara, plina de gunoaie si busteni si creste vazand cu ochii. Se asteapta o viitura de afara, cu vreo 11000 metri cubi pe secunda iar barajul de la Portile de Fier I se spune ca ar fi cam plin.
Zona acoperita de noi a fost de vrea 10 km in aval si in amonte de canalul de la Bogata, loc prin care ne-am lasat masina si am pus barca pe apa. Ca si zile de pescuit pot spune ca nu au fost deloc grozave dar asta o stiam inca inainte de a pleca asa ca am mizat pe descoperirea de noi teritorii si desigur agrement. Am reusit sa capturam cativa pesti, fusari, sabita, somn, salau, platica si scobar ancorandu-ne in locurile care pareau cele mai promitatoare, cu ape adanci, intinsuri, copaci scufundati sau pe canalul de intrare. Am inoptat la cort pe o bucata de plaja unde am facut si o partida reusita de somn si unde am dormit si noi si ne-am odihnit foarte bine. Avatul nu s-a aratat decat ca o singura umbra urmarind o musca si atat. Tantarii au fost destul de cuminti si doar la plecare au fost ceva mai agresivi. Imagini mai tarziu dupa ce reusesc sa le descarc.

Comments are closed.