Recent Topics

Reply To: Pescuit pe râul Prut

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Prut Reply To: Pescuit pe râul Prut

golden fishgolden fish
Participant

Buna baieti ,am aparut si eu si am vazut postarile asa ca sa o luam pe rand.O zi de asta am prins si noi acum trei ani la Prut in zona Slobozia-Oancea unde mergem noi.De dimineata de la ora 5 si pana la ora 12 am prins in jur la 35 kg de crap ,2 la 7 kg iar restul nimic sub un kil jumate .La ora 12 ne- am hotarat sa plecam ca eram super multumiti si nu vroiam sa maniem zeii apelor prin lacomie.Poate am sa reusesc sa pun filmuletul cu capturile.In ceea ce priveste eliberarea pestilor mici enoi suntem cred campioni ptr ca nu retinem nimic in afara de caras sub jumate de kg,si asta spre marea disperare a amicilor cu care mai mergem la pescuit,in rest nu prea am vazut sa elibereze cinva vreun peste,dar asta e,incetul cu incetul poate se trezesc pescarii si or sa-si dea seama ca in cativa ani nu vor mai prinde nimic.Crapi asa mai imbracati nu am eliberat,sincer.Cat despre braconat ,se braconeaza la greu deoarece moldovenii nu au legi de pedepsire ptr cei care curenteaza iar ai nostri curenteaza si pun plase de mana cu politia de frontiera,asa ca ce mai poti sa spui sau sa faci!Noi anul asta am cam renuntat la Prut deoarece s- au trzit desteptii aia de moldoveni sa faca amaratulbala de Prut ,navigabil pana la Oancea la vama iar ptr asta dragheaza zi lumina si au tulburat apa de e mal mai tot timpul.E frumoasa zona Prutului insa pacat ca e populata si de o parte si de alta.

Comments are closed.