Recent Topics

Reply To: Pescuit pe râul Siret

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Siret Reply To: Pescuit pe râul Siret

golden fishgolden fish
Participant

Buna Nelu,am primit mailul ,l- am studiat si acum hai sa- ti raspund.
-1.Siretul mort de care zici tu e secat de vreo trei ani deoarece apa atunci cand vine mare si- a schimbat lo. l pe unde intra si inunda alte locuri.Mai demult locul era foarte frumos cu padure ,umbra, foarte multe pasari dar si foarte multi braconieri.
-2.Bazinul nou,nu se mai poate intra de cativa ani decat cu relatii foarte mari sau deloc.
-3.Balta Catusa,prin anii 70 era un adevarat colt de delta,cu lini,carduri de crapi si stiuci capitale .In prezent e foarte poluata,braconata dar cu toate astea mai tine ceva peste cum ar fi caras,crap bibani,obleti si cred ca ceva stiuca.Eu una nu am pescuit acolo aproape deloc acolo deoarece nu ai umbra,e multa mizerie si nici nu mananc pestele de acolo.Sunt persoane care mananca si spun ca nu are nimic,eu am retineri.
-4.Canalul de langa vama Giurgiulesti de care zici tu e cunoscut ca Ghimia si este celebru atunci cand intra multa stiuca din Prut .Iti trebuie acte ( pg- ul)si nu i tri decat atunci cand se lumineaza.Ca si pesti are foarte multa albitura ,in special obleti,platica,caras,stiuca si in diferiti ani salau.
Maine revin cu restul destinatiilor de pescuit.

Comments are closed.