Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit in judetele Galati si Buzau

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit in judetele Galati si Buzau Reply To: Pescuit in judetele Galati si Buzau

NeluNelu
Spectator

OPERATIUNEA MONSTRU’
De Vineri pana Sambata la pranz am fost pe Siret cu Cristina si Adi, o familie deosebita, amandoi sunt ca un intreg, se completeaza unul pe altul, nu se poate sa fie despartiti!
Ne-am stabilit intr-o locatie oarecare, ne-am instalat sculele iar Adi imi povestea de potentialul Siretului, cu somni uriasi si crapi mari si grasi.Nu am comentat nimic, dar in sinea mea am constientizat ca sunt totusi raritati.Parca spiritul Siretului mi-a interceptat gandurile si a vrut sa confime cele relatate de Adi.Una din batranele si experimentatele lui lansete s-a curbat putin, semnalizand prezenta unui peste asteptat.Adi prompt, s-a infratit cu lanseta lui, si ca doi buni prieteni au inceput lucru de scoatere a capturii.
-“A, este un somotei mic, sub trei kg”, a spus Adi, dar pe masura ce mulina situatia devenea tot mai tensionata, lanseta gemea, si se curbase precum cocoasa unui batran trecut prin multe situatii.
Am simtit cum lanseta il completa si parca ii spunea:”nu te voi lasa prietene la greu”Frana fiind bine reglata a obosit necontenit pestele.
Intr-un final, cand cei doi(pescarul si lanseta lui)erau deja obositi, tensionati de situatie, dar niciunul nu l-a tradat pe celelalalt, a aparut la suprafata apei un contur parca de crocodil: era MONSTRUL!
Aici a intervenit celalalt coechiper, CRISTINA, care tocmai imi reletase cu putin timp in urma ca ea scoate di apa toti pestii prinsi de Adi, asta este rolul ei, si nu lasa sub nici un chip pe altcineva sa faca acest lucru!
Asa ca am stat linistit, nu am intervenit sa dau o mana de ajutor, Cristina cu eforturi suprafemeiesti, a tarat monstrul afara din apa. 18 kg cantarit! A urmat o relaxare si detensionare binevenita, Cristina era rosie la fata de emotie si efort!
Pozele si comentariile de rigoare au tinut pana la miezul noptii, bineinteles stropite cu putina bere rece!
Pozele atasate spun totul!
Bravo Adi, bravo Cristina, a si sa nu uitam si de celalalt coechiper, lanseta batrana si esperimentata…..

Comments are closed.