Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Pescuit in zona Comana

Acasă Forumuri Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in zona Comana Răspunde la: Pescuit in zona Comana

Catalin
Catalin
Keymaster

Deci ieri in jurul pranzului m-am pomenit cu un telefon de la un prieten pescar, Andrei, si am pus-o repede de o iesire la un oblete pe Comana. Zis si facut, am ajuns la stavilar dar activitate zero, apa putin crescuta si obleti lipsa. In 30 minute am strans si am plecat la Falastoaca la cascada unde apa era cam mica si nu intelegeam de ce dar m-am lamurit repede, cand e mica la cascada inseamna ca e Argesul scazut deci am si fugit la confluenta Argesului cu Neajlovul. Pescari erau destui, si pe Neajlov dar si pe Arges doar ca nu prindeau nimic. Am cautat si eu ceva obleti dar tot asa, nimic, apoi am auzit o saritura de avat, undeva in malul opus pe Arges si am luat foc. Ma gandeam sa il sun pe Vali sa ma invete cum as putea ajunge cu masina acolo dar cum timpul era scurt m-am descaltat repede si am trecut cu bagajele pe o insula formata intre cele doua rauri la confluenta. Am pus bagajele aproape de apa ca sa observ repede daca cei de la baraj fac vreo gluma proasta si m-am apucat de munca. Streamere de avat rigide cu plumb de 15 grame in capat, fir textil de 0.12 si lanseta UUL de 0-6 grame fiindca alta nu aveam la mine. Lanseuri usoare si totul ok. Am intrat in apa pana pe la genunchi si am rezistat cam 30-40 minute, timp in care am mai zarit o saritura, doua iar apa a inceput sa creasca. Am iesit la mal si am trecut iar la obleti si am inceput sa luam cate unu, cate unu, cand vrand sa leg o taparina pentru Andrei, am asistat la un atac sustinut al unui avat in apropierea malului nostru, in apa mica, un atac lung, 20 secunde de alergat si casapit la obleti. I se vedea coama si se vedea ca e animal mare. Stiam deja ce va urma, dezbracat, fugit prin apa si pietre, taiat la picioare, udat, congelat… Asa a si fost, am legat taparina aceea, am schimbat repede tamburul ca trecusem pe mono de 0.18 la oblete, am pus linia de avat si iar prin apa. A fost liniste o perioada apoi am vazut mai jos de confluenta o saritura grasa. Am lasat bagajele acolo ca sa vad daca creste apa si dai fuga prin pietrele alea si cioburi si apa. Mi-am dat seama ca nu luasem gripul si ma gandeam cum il scot daca e sa prind, sa il tarasc cumva pana pe mal… Gandind si visand ma pomenesc cu o lovitura ca de tren in mana si lanseta. M-am speriat, a inceput sa ia fir repede si nu se mai oprea, nu mai stiam daca am textilul sau mono, nu mai realizam ce lanseta am dar m-am trezit repede. Am lasat sa mai ia fir apoi am inceput sa franez cu mana tamburul si sa ii mai reduc elanul. Ii vedeam coama, frumoasa foc, il vedeam cam la metru… Imediat ce mi-am dat seama ca e avat am cautat sa ridic batul si firul sa sa ii dau aer si sa il potolesc dar s-a dovedit destul de rau si cu greu am reusit sa il ridic la suprafata si sa ia aer. S-a batut pana la mal unde l-am esuat in apa mica si unde am reusit sa pun labuta pe el. E recordul personal pe Arges la musca, peste 50 cm si bine trecut de 2 kilograme. Imi trecuse si frig si teama de apa crescuta, deja visam la altii. Am fugit iute la bagaje, am luat rucsacul, am schimbat plumbul cu un Salmo Thrill de 7 cm si repede pe ei ca se insera. Trei lanseuri in buza malului opus si simt un atac. Mulinez, alt atac, mulinez si HAT se agata. Rau si dusmanos, tragea de ma speriasem iar si cu greu l-am adus la mal sperand sa fie ceva mare. Surpriza mare in mal, era cleanul din imagine, destul de frumos, 35 cm fara coada, care se prinsese la voblerul dedicat avatului…