Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit pe Mures

Home Forums Pescuit pe Mures Pescuit pe Mures Reply To: Pescuit pe Mures

bogdanbogdan
Keymaster

Dragii mei, in sfarsit am reusit sa prind ceva avati anul asta ( 2014 ) doar in octombrie. recunosc ca nu am prea pescuit, dar tulbureala apei si lipsa atacurilor m-au facut sa renunt in maxim 20 de minute de pescuit.

Azi am ajuns pe Mures la Mintia din cauza ca Streiul era mare si tulbure, ultimele 3 saptamani pescuitul l-am practicat destul de intens pe Strei dupa clean in zona Bretea, cu rezultate intre 0 ( ZERO ) si mult peste asteptari. Despre Clean pe Strei sper ca voi reusi sa scriu saptamana asta,. Acum sint multumit ca am prins cativa avati pe Mures.

Ca de obicei, Marele Boss si-a bagat coada si a rezolvat cumva sa dea drumul la baraj si pe Mures imediat dupa ce am ajuns eu, dar timp de aprox 90 min. in timp ce nivelul crestea pestii s-au mai hranit ( si pasnicii, nu doar avatii – asta am observat la cei care pescuiau in preajma mea ).

Va prezint 2 capturi, primul undeva intre 400 si 500 gr, al doilea cam 1,3 – 1,5 kg. Amandoi prinsi in curent puternic si NU in zona in care se vedeau atacuri violente de avat. Tot mai mult incep sa cred ca pestii isi creaza strategii si tactici, astfel incat sa ne pacaleasca. Sau poate evolueaza darwinist, iar generatile noi si cele care vor urma vor sti sa faca diferenta dintre o hrana normala, clasica, traditionala si una facuta, preparata si asezata de mana omului… .

Si 2 poze, ca dovada.

Comments are closed.