Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit si agrement pe bratul Sfantu Gheorghe

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit si agrement pe bratul Sfantu Gheorghe Reply To: Pescuit si agrement pe bratul Sfantu Gheorghe

CatalinCatalin
Keymaster

Am ajuns aseara acasa dupa trei zile de pescuit prin delta Dunarii. Vremea a fost destul de rea si asta m-a bucurat intr-un fel fiindca am putut pescui in voie pe unde am vrut fara sa ma deranjeze cineva. Foarte putini pescari s-au incumetat sa iasa pe ape, doar cativa amarati care erau programati la un concurs de stiuca si care nu aveau ce sa faca dar si acestia au gasit o solutie alternativa si au inchiriat barci cu barcagii din Murighiol si au mers pe lac cu ei. Cand au vazut ce valuri sunt si ce criza de stiuca, au baut tuica cu care erau inzestrati barcagii iar cand au aparut organizatorii sa vada capturile toti erau rupti de beti si scormoneau prin talienele localnicilor… Eu am profitat si de lipsa barcilor care de fel ma cam enervau si am pescuit dupa avat de dimineata pana seara cu pauze de incalzire si hrana. Am prins mai multi avati marunti, diferenta enorma de talie intre cei prinsi acum si cei din primavara dar nu m-a deranjat prea mult, ba din contra m-a motivat sa astept si capturi mai mari. Dimineata, pe la 7 ora noua erau mai activi si am avut perioade de lansare si capturare unul dupa altul dar am prins toata ziua si in locuri diferite. Echipamentul a fost de iarna adica pantaloni vatuiti plus altii de bumbac pe sub ei, haina imblanita, caciula, gluga si manusi de bumbac. Si asa, cu vantul din fata era destul de rau dar nu suficient, mai rau era cand mergeam cu barca cu vantul in fata. Oricum, fara barca nu prea aveai ce face, la Murighiol de exemplu, vantul batea dinspre bucla iar pe malul Dunarii se spargeau in mal valuri de peste un metru care te faceau fleasca daca incercai sa pescuiesti acolo. Nu erau pescari in zona. Apa e intr-o usoara crestere si asta ar fi bine pentru ceva partide de caras, astept sa vad evolutia vremii si apoi ma decid …

Comments are closed.