Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit la Cernavoda pe canalul cu apa calda

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit la Cernavoda pe canalul cu apa calda Reply To: Pescuit la Cernavoda pe canalul cu apa calda

CatalinCatalin
Keymaster

Duminica seara dupa plecarea din Delta am ales traseul prin Cernavoda pentru a face jonctiunea cu Gabi si Vader pe canalul cu apa calda. Atmosfera gasita acolo a fost una destul de calda si la propriu si la figurat, se servea bere si palinca iar pestii erau foarte linistiti in apa unde nimeni nu ii deranja. Tantarii ne-au casapit! Toata noaptea si ziua, si au umplut si masina, mai ceva decat in zilele de vara. Ziua s-a prins peste, chiar am remarcat cativa pescari mai destoinici care au luat peste frumos, morunasi de peste 500 grame, crap, si chiar un singer de vreo 7 kilograme, toate luate doar de un pescar de langa noi in 15 minute. Se mai prindea strapazan, sabita si babusca din ce am vazut eu. Gabi si cu mine ne-am distrat cu mustele la sabita iar Gabi chiar a prins binisor, lua si cate doua odata. Eu am mai incercat si avatul dar nu era sau nu manca. Nici sarituri nu am vazut. Apa canalului nu era calda la capacitatea normala dar era ok. Multi bastinasi erau prezenti. Dimineata se prindea cel mai bine, noaptea nu prea era nimeni. Plasari, hatasi, erau si ei pe acolo. Apa era destul de crescuta dar curata, curentii marisori mai ales la cascada. Sabita statea in curenti medii si manca undeva la 30-50 cm de pelicula apei, uneori sarea si pe caderea mustelor iar pe la 8.30 a cam disparut.

Comments are closed.