Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

golden fishgolden fish
Participant

Azi dupa amiaza fara sa vreau am dat pe DIGI 24 plus si tocmai ce era o stirs conform careia in ZONA GALATI CU TOT CE INSEAMNA EA ADICA DUNARE ,SIRET ,PRUT NU MAI ESTE PESTE!!!!!!!!!.Deci este oficial ceea ce noi am descoperit de vreo 2 ani incoace cand le spune- am la toti ca nu mai este ei spuneu ca nu e adevarat.Acum s- au trezit si autoritatile si mai ales ” GENIILE” de la ANPA ca s- a cam gatit si sunt asa de surprinsi de parca e prima oara cand aud.In fiecare an cand ma duc la vizat permisul mereu le spun desteptilor alora ca in curand nu vor mai exista ca instituie ca nu vor mai avea obiectul muncii dar nu avea nimeni urechi sa auda ,ei acum spre marea mea disperare incepe sa se adevereasca si nu mi- as fi dorit.In reportaj i- a luat interviu si unui prieten mai in varsta specializat mai ales pe somn care confirma lipsa pestelui,insa ce ma intrigrat cel mai tare a fost ca nimeni nu vine cu nici o solutie.Nimeni nu vrea sa termine cu braconajul,curentul si mai ales cu nenorocitii aia care strecoara cu plasele Dunarea toata ziua si care chipurile au acte.Se plang toti ca in pescarii la noi sunt pesti doar din crescatorii sau din Delta si nimic salbatec,sincer prefer pestii in apele salbatice iar pe tarabe din acvacultura.Cand am spus eu ca ne v- om bucura daca prindem si obletiam stiut ce spun.Tot ce sper e sa vina o iarna bogata in precipitatii care sa inunde tot in primavara( si asa Dunarea e foarte mare ptr vremea asta)si sa rupa toate digurile si sa- si rei tre in drepturile avute odinioara inainte de indiguiri si cu ocazia asta poate mai matura in drumul ei si niste crescatorii asa ca bonus.Si asa ca o concluzie nu imi pare rau ca n- am prins noi pezte anul asta si poats si la anul ci mi se rupe sufletul de toate apele astea,de toata natura asta ca le distrugem fara mila fara ca ele sa ne greseasca cu ceva.E PACAT,MARE PACAT SI CINE TREBUIE SA IA MASURI NU VEDE SI NU AUDE.

Comments are closed.