Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

bogdanbogdan
Keymaster

Ai dreptate Catalin. Cu siguranta daca traia Lapusneanu in zilele noastre ar fi spus ” Micii braconieri sunt mici, dar multi! ” ( mi-am adus aminte din postarea lui Nelu )

Eu sint convins ca si in alte tari, cosiderate supercivilizate, daca organele de control si-ar fi facut datoria ca in Romania in ultimi zeci de ani, situatia ar fi la fel de dramatica. Oamenii de acolo au devenit mai ” constienti ” datorita faptului ca daca sint prinsi cu ilegalitati platesc din greu, fara mila din partea autoritailor. La noi organele de control nu-si fac datoria din mai multe motive. Principalul motiv este interesul sau dezinteresul, depinde din ce parte privesti lucrurile, dar rezultatul este acelasi, adica prost.

Dovada de constiinta dau triburile de bastinasi care au mai ramas prin unele zone ale Pamantului, ei retin doar cat au nevoie si cand au nevoie. Din pacate pentru ei, lumea ” civilizata ” si supertehnologizata le subtiaza sursa de existenta in cateva zile, cu o cantitate cat lor le-ar fi fost suficient sa traiasca bine cativa ani. Aici se incadreaza si bastinasii din delta Dunarii, cei care au mai ramas.

Stiu ca este cam egal cu zero ca si rezultate ceea ce incercam noi sa promovam, dar cel putin eu ma simt satisfacut cand eliberez capturile, ce nu de putine ori depasesc limitele legale in fata asa zisilor pescari care retin toti pestii prinsi indiferent de numarul si dimensiunea lor.

Deci, in concluzie, o natie de oameni nu devine civilizata de la sine. Este nevoie de reguli, si regulile trebuiesc respectate. Din pacate in natia noastra exista multe persoane care nu respecta regulile, iar cei care le-ar respecta se iau dupa ei conform axiomei ” daca il eliberez eu, il culege ala de mai incolo cu plasa ”

Si, Catalin, sa sti ca pe Aries, la Albac, acolo in zona in care ti-ai facut debutul se baga curent. Stalpii de joasa si medie tensiune sint pe malul apei.

Comments are closed.