Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

golden fishgolden fish
Participant

Aveti amandoi dreptate absoluta ,toti suntem de vina si noi pescarii amatori si cei cu barcile,curentul,prostovoalele,pripoanele,stanoagele( plasele de adancime),japcarii ,etc.E un tot ce a contribuit cu” succes” la aparitia acestui fenomen,dar cel mai important dupa mine si banuiesc principalul vinovat ce a generat tot acest cosmar e pretul exorbitant al pestelui.Ai intrebat tu Bogdan in cati ani se va reface fondul piscicol distrus,eu cred si nu doar cred sunt ferm convinsa ca daca pestele nostru autohton s- ar ieftini in masura in care fiecare om sa -si permita sa cumpere fara sa faca niste efoturi financiare ,ei atunci pestele ar avea o perioada de respiro si ar putea sa se refaca.Stiti cat e salaul mai mare de 1 kil la Galati 30ron kg,somnul mare 20- 25ron,stiuca mai mare 18 ron pana si carasul mare la 1 kg e 10 ron kg iar tot pestele din pescarii e fie din balti proprii ori din braconaj( facut la noi sau in Delta).Cum sa nu influenteze preturile astea care sunt de- a dreptul prohibite la unele specii,cum sa nu retina lumea din pestii prinsi sau cum sa nu fie motivati ” prietenii” mei cu barcile si curentul sa faca ceea ce fac?.Daca s- ar reface marile amenajari piscicole care au fost in tara si care acum sunt ori ruine ori transformate in teren arabil ,ar exista pe piata marfa ieftina iar lumea nu ar mai fi tentata sa ia ,sa distruga ci s- ar duce doar din placerea de a pescui,de a simti un drill si de a iesi in natura pana atunci corelat si cu ignoranta- complicitatea autoritatilor genANPA,POL FRONTIERA,POLITIE,JANDARMERIE,RBDD,vom asista incapabili si neajutorati.Asta este umila mea parere .

Comments are closed.