Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Aventuri si pescuit in Delta Dunarii

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Aventuri si pescuit in Delta Dunarii Reply To: Aventuri si pescuit in Delta Dunarii

CatalinCatalin
Keymaster

Am mai lucrat la hartile cu trasee si am depasit putin kilometri prognozati dar inca ma incadrez in bugetul stabilit.
Suma cu care as vrea sa acopar aceasta expeditie este de aproximativ 1000 ron. Ea va include drumul Darasti-Murighiol-Darasti ( 300 ron ), hrana ( 100 ron + suplimente din natura ) si 600 ron benzina pentru barca.
Intentionez sa folosesc o barca cu fund plat in care seara voi monta cortul pentru a evita riscuri inutile in paza barcii si camparea in locuri interzise, echipata cu un motor cu 5 cp in doi timpi. Viteza medie va trece lejer de 10 km/h, iar maxima undeva la 16.
Masina o voi parca la Murighiol si de acolo voi pleca cu barca. Am pregatit 5 trasee principale cu care voi acoperi toate locurile principale bune de pescuit avat, evitand zona Chilia Veche, deoarece sunt multe portiuni concesionate si vreau sa le evit. Unele trasee cuprind si mici deviatii tocmai pentru a acoperi toate locurile cunoscute cu mare potential.
In total sunt vreo 450-500 km si se incadreaza in bugetul stabilit, 2 litri /ora/10km inseamna 100 litri pentru cei 500 km si vor costa 600 ron.
Ca si timp nu am facut niciun calcul deoarece vreau sa stationez in fiecare loc unde vor fi capturi, nelimitat, dar, sa zicem ca voi merge o medie de 50 km pe zi insemnand 10 zile.
Statiile de carburant sunt toate incluse in traseu, la fel si magazinele din localitatile traversate zilnic pentru a nu fi nevoit sa car provizii suplimentare.
Data plecarii, ca si cea a intoarcerii nu le voi stabili decat in saptamana ultima a lunii martie pentru a tine cont de vreme, cotele si tendintele Dunarii si perioada de prohibitie si nu exclud chiar o plecare in timpul prohibitiei. In fond expeditia o fac pentru plimbare si descoperire de locuri noi plus testarea celor vechi.
In echipamentul de baza voi lua printre altele si bateria masinii pentru a putea incarca telefonul si tine legatura cu lumea civilizata.
Cam asta e in mare ideea si repet, e posibil sa o fac singur dar e la fel de posibil sa accept un partener in conditiile in care gasesc unul care sa impartaseasca aceleasi idei cu mine.
Sugestii de orice fel sunt binevenite.

Comments are closed.