Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

golden fishgolden fish
Participant

Am intrat zilele astea pe site- ul http://www.miscareanationalaantibraconaj.ro si am vazut o chestie foarte bine gandita apropos de braconieri si anume ca daca mergi undeva la pescuit fie balta fie rauri si vezi plase chiar daca nu vezi si braconierii langa,poti suna la politie si face o sesizare iar ei cica au obligatia sa vina si scoata plasele dupa care sa le distruga.
Ideea in sine e foarte buna dar chiar se deplaseaza astia cand ii chemi pe cine stie ce coclauri ca pot sa- ti spuna cum mi- au zis mie acum cativa ani ca nu au combustibil sa o faca si te- au linistit,asa ca trebuie sa ne documentam foarte bine in iarna asta despre rolul pe care il au politia,politia de frontiera si jandarmii in eradicarea fenomenului numit braconaj si mai ales cum putem noi muritorii de rand sa ne aducem aportul in descurajarea celor care nenorocesc toata fauna piscicola intr- un dispret total fata de ceilalti pescari si mai ales fata de natura.De la anul sunt foarte hotarata sa nu mai tac si sa nu mai spun ca suntem prea mici sa putem schimba ceva si voi deveni ” paracioasa ” sefa .
M- am saturat ca peste tot pe unde merg gasesc numai plase de toate felurile,pripoane si tot felul de inventii nenorocite si mai ales m- am saturat de atitudinea asta de perdanti din start pe care o au majoritatea pescarilor,pe unde merg si ma gasesc cu diversi pescari toti se plang de astia cu plasele dar nimeni nu ia masuri .Stiu ca e aproape imposibil ce mi- am propus si ca o floare nu face primavara dar e totusi un inceput.
Cel mai greu cred ca v- a fi lupta cu autoritatile ,si anume cum sa- i aduci in locul respectiv si sa- i determini sa ia masuri cu atat mai mult cu cat in prohibitie cand v- or iesi astia cu barcile pe Dunare si Siret trebuie sa vina cu salupele ca sa- i prinda in fapt lucru pe care si cer nu stiu cum am sa- l fac mai ales ca in cele mai multe cazuri politia e protectoarea braconierilor.
De aceea dragii mei colegi pescari hai ca in perioada asta de inactivitate sa ne interesam ce parghii legale avem sa atragem autoritatile de partea noastra si sa ne unim toti fortele sa diminuam pe cat posibil acest fenomen ca daca nu facem nimic si doar ne jelim unii la altii prefacandu- ne ca nu- i vedem s- ar putea ca in cativa ani si nu foarte multi sa nu mai avem ce prinde.

Comments are closed.