Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

bogdanbogdan
Keymaster

Sint in asentiment cu voi, chiar daca pe unde pescuiesc eu nu prea se pun plase, dar se mai practicta un braconaj mai mic ( intr-adevar tot mai rar am vazut si asemenea practici ).

Nu stiu ce s-a intamplat anul acesta la Mintia pe canalul de apa calda, deoarece am fost doar de 3-4 ori. La ultimele 2 iesiri nu am mai vazut hatasi, taparine cu mai mult de 2 muste/streamere, maxim 2 bete la fiecare pescar ( marea majoritate erau cu un singur bat ), insa capturile retinute nu erau nici pe departe apropiate de dimensiunile legale. Sa zicem ca e un pacat care se iarta deocamdata.

Totusi ceva spre bine s-a intamplat. Probabil ca politia, jandarmeria sau alte organe de control si-au aparitia mai des si mai dur. Cu siguranta nu s-a schimbat constiinta celor ce pescuiau si pescuiesc in continuare datorita faptului ca a fost an electoral, si gata, de acum devenim corecti. Sint convins ca cineva a actionat cu legea in mana si zambetul pe buze asupra portofelelor celor care pescuiau mai putin sportiv.

Imi amintesc ca la penultima iesire aveam 3 streamere, montura ramasese cea cu care pescuisem cu cateva luni inainte printre cei cu 6-7 streamere si faceau glume si radeau cum ca eu vreau sa devvin legal. Cu cateva luni inainte cand aveam 2 streamere, mi se spunea direct: ” BOGDANE, PLEACA DE AICI!!! TU ESTI LEGAL!” Si atunci, ca sa pot sa pescuiesc in acel loc, am mai legat un streamer. Astfel, devenind ilegal, am fost acceptat, oricum glumele rautacioase au continuat dar fara sa ma afecteze in vreun fel. Oricum nu s-a prins nimic nici cu 3 nici cu 7 muste.

Parghii legale nu cred ca sint multe, din cate stiu eu unei reclamatii cu motive temeince facute catre politie, aceasta trebuie sa cerceteze si sa intervina, apoi sa dea un raspuns. Nu stiu daca e suficienta o reclamatie facuta prin telefon, dar e posibil ca acea reclamatie telefonica sa fie inregistrata pe numarul de abonat ( se gasesc toate datele personale ale apelantului dupa numarul de telefon cu abonament ) si atunci politia va fi obligata sa cerceteze fapta ilegala reclamata. Si sa raspunda celui care a facut reclamatia.

OK. Se pare ca se misca ceva inspre bine, pana la rezultate cantitative si calitative mai avem de asteptat. Fondul piscicol nu se poate reface datorita catorva amenzi si plase distruse.

Cred ca s-a inceput ceva bun in acest sens, sper sa continue!

Comments are closed.