Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

NeluNelu
Spectator

Va propun o tema spre analiza:
Mirificul canal 5 din Grindul Lupilor!
Nu am fost niciodata, dar tare mult as vrea sa ajung in acest paradis al pestilor!
Se spune ca este cel mai bun loc de pescuit din Romania!
Pana acum vreo 5 ani se putea accesa zona, acum am inteles ca este zona protejata si nici cu relatii nu poti intra.
In zona respectiva traiesc numeroase specii de pasari si nu vor sa perturbe cineva biosfera.
Asa ca nu poti ajunge la canalul 5 sa pescuiesti!
Pe forum am citit ca prin anul 2008 si cel mai nepregatit pescar avea zilnic 100kg de salau!
M-am intrebat cum sa fac totusi sa ajung si eu acolo la pescuit, se pare ca exista o “portita”, si anume, pe calea apei, plecand cu o ambarcatiune din Jurilovca.Zona protejata este zona de pe uscat, unde sunt pasarile, nicidecum fauna piscicola!
Totusi trebuiesc mai multe informatii pentru a fi siguri de acest lucru si a nu incalca legea!
Iata o relatare a unui pescar care a frecventat des aceasta zona:
“canalul 5 e un loc de vis,unde,uneori,poti avea norocul sa faci o partida de pescuit de poveste.dar,trebuie sa ai cojones sa ajungi acolo.din toate pctele de vedere…in primul rand ca este zona biosferica protejata integral,deci accesul pe cei peste 20km pe grindul lupilor cu masina este interzis si in al doilea rand,drumul este ,,varza,,recunosc,asta nu e un impediment ptr un pescar adevarat.ptr ăi cu barca ar fi o posibilitate,ptr ca legea tampita romaneasca te impiedica sa pui piciorul pe uscatul zonei biosferice,dar nu interzice accesul pe apa,canalul 5 fiind zona de tranzit intre golovita si sinoe.canalul propriuzis are 2,2km din el se ramifica un alt canal de aprox.1,8km.la amble capete sunt locuri bune de salau si avat.imediat dupa ecluze,are aproape 30m adancime!(sau avea odata…)si e loc bun de somn,restul canalului are cuptoare sub maluri in care poti intoarce un tir.pe acolo e musiu crapălău.ptr cei ce veniti pe apa de la Jurilovca,aveti grija!pe la 50m de mal este un dig de protectie de piatra,subacvatic ,la aprox 20cm sub luciul apei care va face tzandari pintenele motoarelor.in rest,fir intins!”
Ei, ce ziceti? ne aventuram in 2015 pe aceste meleaguri?

Comments are closed.