Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

Catalin
Keymaster

Am rezerve mari fata de miscarea asta si o sa va dau doar cateva motive. In primul rand, atunci cand s-au constituit ei si faceau recrutari de membri, am primit si eu o cerere la care le-am raspuns cu cateva intrebari simple, ce planuri au, cum vor sa combata braconajul, fonduri… Cu greu am primit niste raspunsuri idioate si care nu aveau legatura cu subiectul. Domnea un spirit de haita de nebuni care visau arme, bate si iesiri pe ape sau prin magazine unde sa casapeasca braconierii. Adica sa combat braconajul devenind criminal. Ca sa sun la 112 sau la jandarmerie nu am nevoie de o haita. Fondurile unor astfel de operatiuni ar deveni suspecte si folosirea lor ar deveni motiv de cearta. Alt aspect murdar este acela ca in miscarea asta sunt foarte multi oameni care nu au nimic comun cu pescuitul sportiv si care habar nu au despre legile si regulamentele care stau la baza acestui sport recreativ. Va las pe voi sa intrati pe paginile lor, sa luati cativa membri si sa urmariti activitatile lor si sa concluzionati. In ce ma priveste, pe mine nu ma reprezinta si nici nu am nevoie cumva de ajutorul lor. Prefer sa merg pe ideea de exemplu personal si daca e sa imi gasesc parteneri, acestia sa stiu sigur ca gandesc sanatos si ca impreuna putem fi mai puternici. Am prieteni pescari care au braconat sau care mai braconeaza din cand in cand, dar cu care am pescuit si i-am convins sa elibereze peste macar odata la nu stiu cat timp. Astea sunt rezultate si astea consider eu ca sunt metode de combatere si educatie si nu iesitul cu batele pe rauri.
Deocamdata, in Romania, toate grupurile formate pe retelele de socializare au ca scop principal adunarea like-urilor si membrilor, si mai putin promovarea unor idei clare, dar e loc de mai bine si speranta.

Comments are closed.