Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuitul chefalului

Home Forums Pescuit in marile si oceanele lumii Pescuitul chefalului Reply To: Pescuitul chefalului

Pana acum vreo 8-9 ani, din lipsa de interes si informatii Marea Neagra nu reprezenta nimic pentru mine din punct de vedere piscicol . Atunci am inceput sa fac snorkeling (scufundare cu tub de respirat).Odata cu primele mele scufundari conceptia mea despre mare s-a schimbat din toate punctele de vedere . In primul rand am inceput sa respect marea mult mai mult dupa ce o banala meduza mi-a atins cu tentaculele ei obrazul provocandu-mi dureri groaznice cateva ore bune. In al doilea rand am inteles ca acea lume total straina mie nu era doar a guvizilor asa cum credeam eu, ci o lume destul de agitata unde micuta hamsie era haituita de stavride , scrumbie si zargan ,unde lufarul si palamida decimau tot ce le statea in cale si unde toti acesti pesti impreuna cu chefalul dispareau ,,cat ai zice peste” la aparitia delfinilor. Tot in acea perioada am vazut un calcan destul de mare si culmea prins de o doamna pescarita sau o pisica de mare scoasa cu greu pe mal de un pescar cu destula experienta . Treptat interesul pentru pescuitul marin m- a facut sa adun cat mai multe informatii,iar echipamentul meu de pescuit la crap a fost inlocuit cu cel surf . Acum dupa cativa ani de activitate intensa in pescuitul marin nu pot sa spun decat ca nimic nu se compara cu drill-ul unui lufar sau al unui laban . Recunosc ca uneori ma apuca nostalgia vremurilor de altadata si las lufarul sau chefalul pentru o guvideala de cateva ore la barca . Inchei aici dragi prieteni pescari nu inainte de a va spune ca eu va astept aici anul viitor la un pescuit si de ce nu la o saramura de stavride . Pana atunci……FIR INTINS tuturor

Attachments:

Comments are closed.