Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Specii si perioade bune

Home Forums Pescuit in marile si oceanele lumii Specii si perioade bune Reply To: Specii si perioade bune

NeluNelu
Spectator

Nu stiu cum te numesti “pescuitlamareaneagra” dar si eu iti multumesc pentru informatiile furnizate
Doream o harta cu tarmul Marii Negre si localizarea diferitelor specii de peste.
Chiar daca materialul tau nu este o harta, mi-am facut cat de cat o impresie.Poate pe viitor daca ai timpul disponibil, sa concepi o harta gen Google Earth cu o localizare cat mai exacta a zonelor bune de pescuit si speciile de pesti existente in acele zone(asta daca nu cunva constitue un secret)
As avea si eu vreo cateva intrebari, daca nu te superi:
-Cand te duci la pescuit(si aici ma refer numai la pescuitul de pe mal) cauti o anumita specie de peste si strabati o distanta oarecare pana la zona respectiva, sau ai unul sau mai multe locuri ale tale(banuiesc in apropierea locuintei tale) si acolo prinzi ce cade in perioada respectiva?
-Media capturii unei zile de pescuit cam cat este(kg), sau sansa(fecventa) de a prinde ceva este destul de mica?
Sa nu ma intelegi gresit,iti pun intrebarea asta nu pentru a aduce acasa nu stiu cate kg de peste, totusi daca nu vii cu nimic acasa esti cam dezamagit, iar daca se intampla si des acest lucru…
Dunarea a inceput sa ma dezamageasca din acest punct de vedere, mai ales in urma intensificarii braconajului, din cinci iesiri la Dunare(la cca.120-200km) poate odata vii acasa cu cateva kg de peste!
-Apropo, cum este braconajul la mare, ca pe Dunare de nu ai loc de ei si curata tot in urma lor, sau ai sanse mai mari sa petreci linistit o partida de pescuit si sa nu te deranjeze acest tip de indivizi?

Comments are closed.