Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Specii si perioade bune

Home Forums Pescuit in marile si oceanele lumii Specii si perioade bune Reply To: Specii si perioade bune

Te salut nelu . In general plec la pescuit vizand o specie anume dar cum am recomandat intr o postarea anterioara este bine sa ai in trusa pe langa cele necesare chefalului si taparine sau linguri oscilante grele. Nu de putine ori s a intimplat sa am surpiza in timp ce pescuiam la chefal sa apara bancuri de stavrid sau lufar in zona respectiva. La chefal am cateva locuri ale mele ( pe timpul verii pescuiesc la intrarea in eforie sud in dreptul taberei ,plaja corbu sau plaja de la tuzla iar din septembrie pana in noiembrie pescuiesc prin portul agigea , portul constanta sau pe plaja de la iesirea din mamaia spre navodari). La taparina pescuiesc in general in portul constanta pe digul de nord (are 8 km ) sau pe digul de sud de la agigea. Pot sa ti spun ca cel putin anul asta au fost rare zilele cand nu am prins peste si asta in conditiile in care de la 1 iulie si pana la sfarsitul lui octombrie am pescuit aproape zilnic exceptie facand zilele cu ploaie si vant puternic. Ca sa-ti faci o idee: intr o zi buna am prins si 60 de chefali sau la lufar pe la jumatatea lui octombrie am prins si 80 de lufari intr o zi . Este adevarat aici mai functioneza si regula telefonului, adica pescarii se anunta intre ei daca se prinde peste . Despre braconaj nu stiu ce sa ti spun….am umblat mult cu barca pe mare dar in afara de pescarilor autorizati cu taliene sau custi pentru guvide eu nu am vazut braconieri . O harta cu locurile de pescuit nu as putea sa fac pentru ca 95% din pestii care se prind la mare sunt pesti care migreaza . In grupul meu de pescuit am postat azi niste harti cu zonle de migratie , hranire si iernare a pestilor din marea neagra ( sper sa nu inteleaga Catalin ca fac reclama grupului meu aici .)

Comments are closed.