Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Specii si perioade bune

Home Forums Pescuit in marile si oceanele lumii Specii si perioade bune Reply To: Specii si perioade bune

Nelu
Spectator

Multumesc Valentin, am vazut aseara hartile de migrare a pestilor postate de tine, de la Vama Veche la Capul Midia sunt cam 100 km, daca tu locuiesti pe undeva pe la jumatatea traseului inseamna ca la o partida de pescuit poti face 50-60km, oricum mult mai putin ca mine, si dupa cum ti-am spus de multe ori dezamagit!
Am pescuit la mare ocazional, asa ca nu am experienta, de aceea poate iti mai pun niste interbari de acest gen.
Tin minte ca prin anul 1984-1985, fiind la mare cu familia, nu ma puteam abtine sa nu pescuiesc guvizi la rama rosie, adunate de pe langa o canalizare deschisa de undeva mai jos de Saturn unde era o tabara pentru copii, aveam o galetusa plina cu rame si turistii faceau coada sa le vand si lor.Bineintele ca le-am dat dar fara bani.
A doua zi pe stabilopozii de la Saturn am dat si la lanseta, folosind o montura cu trei carlige cu care dadeam pe balta.Ca momeala am pus rama rosie, si hai la treaba!La una dintre aruncari s-a agatat in vegetatia de pe fund si am inceput sa mulinez incet, de unul sau doua carlige s-a agatat un mic fuior ca matasea broastei iar in apropiere de mal s-a repezit un peste marisor de cca.60cm si a muscat violent.Din instinct am intepat si cu greu am reusit sa scot la mal acest peste, in aplauzele turistilor!
Eram mandru ca eu cu o lanseta si mulineta ruseasca si fir bulgaresc am reusit asa ceva, mai ales ca pe langa mine aveam doi medici, pescari si ei, de undeva din Oradea si aveu lansete si mulinete Daiwa, pentru mine era o premiera astfel de scule!
Nici in ziua de astazi nu stiu ce specie de peste era!

Comments are closed.