Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Expeditie pescareasca in Norvegia cu 200 euro !

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Expeditie pescareasca in Norvegia cu 200 euro ! Reply To: Expeditie pescareasca in Norvegia cu 200 euro !

CatalinCatalin
Keymaster

Astazi voi incerca sa trec la detalii ale traseului de la Oslo la Alesund, si poate ma repet prea des dar e nevoie sa o fac, tot ceea ce scriu reprezinta informatii si impresii adunate de mine si pot fi subiective.
Trebuie sa subliniez ca am nimerit pe acest traseu pe care urmeaza sa vi-l prezint, dintr-o pura intamplare adica pentru ca pe aici m-a ghidat GPS-ul. Stiam ca drumul batut de soferi este E6-E136 dar diferenta de kilometri pe aici era in favoarea noastra si am hatarat ca la intoarcere sa mergem pe E6 pentru diversitate.
Iata punctele principale din traseu:
Oslo-Sandvika-Honefoss-Nes-Fagernes-Beitostolen-Randen-Lom-Geiranger-Eidsdal-Ørskog-Alesund
Cu aproximatie acest traseu insumeaza cam 600 kilometri adica tot atatia cat sunt de la Oslo la Trelleborg dar ca si medie a vitezei de mers se situeaza undeva la jumatate.
Peisajele sunt absolut incredibile, rauri si lacuri limpezi, munti, izvoare, cascade, zapezi. Cand crezi ca ai vazut tot ce se putea, apare altceva care te uimeste.
Mi-e foarte greu sa va dau ceva repere dar, totusi am sa va dau doua zone macar, pe care sa le studiati, MERITA:
1. Zona Gjendesheim, o gasiti pe Google Earth, cu lacul glaciar Gjende si inaltimile inconjuratoare de peste 2000 metri, cu un rau, Sjoa nascut din ghetari si zapezi, extraordinar, un parc de campare, Besseggen superb langa rau…
2. Zona Geiranger, gasiti destule referinte despre ea pe internet, notata de Wikipedia ca ‘best travel destination in Scandinavia by Lonely Planet’…
Si ca un bonus, pentru traseul de intoarcere, DRUMUL TROLILOR, legatura dintre localitatile Andalsnes si Valldalen, un alt pasaj de importanta mondiala!

Abia dupa ce studiati aceste locuri putem sa ne gandim daca merita sa ne implicam in organizarea unei astfel de expeditii.

Comments are closed.