Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

CatalinCatalin
Keymaster

A aparut un nou curent printre pescari, crearea de asocieri, asociatii, pentru a combate braconajul. Poate ca gandul initial care a stat la baza lor e curat dar cred cu tarie ca forma aleasa nu este una inspirata. Exista deja zeci de asociatii judetene sau de pescari si cluburi, majoritatea lor avand obligativitatea de a lupta impotriva braconajului, de a popula periodic apele, de a mentine in jurul lor ordinea si curatenia. Cateva dintre ele chiar fac si treaba, marea lor majoritate insa nu. Asta este o dovada ca inca o asociatie sau doua, o miscare, o grupare de orice fel nu va face decat sa ingroase randurile acestor forme de asociere neproductive inca. Tineti cont ca pescarii sportivi-recreativi reprezinta oricum o categorie aparte de cetateni, deosebiti de ceilalti prin faptul ca detin permisul de pescuit. Din pacate multi posesori de permis recreativ nu isi respecta obligatiile legate de sportivitate sau curatenie si atunci va intreb eu, cum ati vrea sa luptati unii impotriva celorlalti? Pe ce temeiuri legale? Prin violenta? Daca tu, cel ce intri intr-o astfel de asociatie, iei acasa peste cu galeata si postezi pe facebook sa te vada toti prietenii ce tare esti, cum vrei sa il convingi pe altul sa nu o faca? Eu cred ca trebuie doar sa respectam legile, cu cat o facem mai repede si mai multi, cu atat mai bine va fi. Daca nu ne convine o lege sa ne zbatem sa o schimbam sau sa o modificam, dar de aplicarea ei are cine sa se ocupe.

Comments are closed.