Recent Topics

Reply To: Echipament de spinning

Home Forums Pescuit la rapitor Echipament de spinning Reply To: Echipament de spinning

CatalinCatalin
Keymaster

Desi au fost zile frumusele cu soare ieri si cu soare si ploaie azi dar placute, am preferat sa stau acasa si sa mai asez cate ceva din lucrurile de pescuit. Printre altele m-am ocupat si de cele 3 mulinete de spinning care duc greul bataliilor din cursul anului si pot spune ca sunt oarecum multumit despre starea lor dar am si teme de gandire. Am folosit in 2014 doua mulinete noi, una 2000 si una 500 pe care le-am pus la treaba din martie si care au muncit din greu. Le-am mai revizionat odata sau de doua ori in cursul anului iar acum nu am facut decat sa sterg vaselina veche, sa mai pun putin ulei si vaselina unde trebuia si sa le mai verific integritatea. Cea de 2000 ET care a fost cea mai folosita are parca un joc mai pronuntat la balamalele pikupului si parca pikupul nu mai sta asa fix cand il ridic, are tendinta sa sara singur, lucru intamplat de multe ori in timpul lansarilor cu consecinte grave de rupere a monturii. Noroc ca am reusit sa mai achizitionez una pentru 2015, tot ET care am luat-o si la oferta cu reducere la jumatate si de care sunt multumit dupa ce am testat-o in doua partide de Delta. Problema este ca asta e 1000 si ca voi avea nevoie si de un 2000-2500 dar iarna e lunga. Pe Mos nu ma mai bazez ca e neserios. Deasemeni imi mai caut un bat deoarece am cam reusit anul asta sa mai rup doua iar la al treilea am cam tocit inelele. Ma rog, betele nu erau noi, aveau cativa ani.
La capitolul fire textile am pus ochii pe ceva putin redus, la 50 ron rola cu care am mai lucrat si de care am fost multumit. Oricum, nu prea mi se intampla sa intru cu un textil in al doilea sezon, in primul rand ca se tot rupe din el prin agataturi si ajunge sa mai ramana 30 metri in final, fie case mai si decoloreaza sau scamoseaza. Pun jos linkuri cu ele.

Berkley Exceed
Berkley-Nanofil-Fluo

Comments are closed.