Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

golden fishgolden fish
Participant

Am dat acum dimineata telefon la jandarmeria Galati si am dicutat cu cineva avizat de acolo despre cum putem face sa le venim de hac braconierilor,initial el m-a indrumt spre cei de la anpa dar i-am spus ca sub nici o forma astia nu intervin ptr ca niciodata de cand pescuiesc eu nu am vazut unul de la ei sa participe la vreo actiune.
Problema e ca cei de la jandarmerie ar interveni insa sunt putini si daca mai au si alte cazuri in care trebuie sa intervina numai sunt echipe care sa vina si pe malul apei.I-am intrbat daca au salupe in dotare dar mi-a spus ca nu au decat o pneumatica cu motor.Mi-au spus sa sun la 112 si cei de acolo sa ma puna in legatura cu organele abilitate sa intervina deci e dorinta nu-i putinta.
A ramas sa ma contacteze pe telefon si sa punem la punct cateva detalii legate de venirea lor la locul faptei,dar cu parere de rau ma gandesc ca indiferent la cine apelez sa vina v-a fi in contratimp si nu se v-a face nimic.Dar eu nu ma las si chiar cu riscul de a ma injura toata politia ,jandarmeria,politia comunitara si politia de frontieara eu am sa continuu sa sesizez cazurile de braconaj si am sa incerc sa fac lobby sa-i conving si pe alti pescari sa faca la fel ptr ca numai asa putem macar sa-i incurcam daca nu sa-i inchidem si mai ales sa-i facem ca atunci cand vor sa braconeze si vad pe mal pescari sa-i furnice pe sira spinarii si sa se gandeasca ca de undeva ar putea aparea un echipaj al politiei.
Sunt constienta ca mare lucru nu am sa reusesc dar cel putin incerc si raman consecventa in astfel de actiuni.Va tin la curent cu ce se v-a mai intampla si mai ales despre ce stabilesc cu tipul de la jandarmerie.

Comments are closed.