Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Concursuri cu si fara premii

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Concursuri cu si fara premii Reply To: Concursuri cu si fara premii

NeluNelu
Spectator

Astazi este Duminica…..zi de iarna…..insa vremea nu este chiar asa de cruda cu noi, temperaturile sunt pozitive.
Sambata spre Duminica a plouat putin si apoi pamantul s-a pregatit de culcare, asternandu-si o plapuma subtire(1-2 cm) de omat.
Raul Ramnic fiind dezghetat si destul de limpede, iar dorinta de a merge la pescuit fiind mai mare decat instinctul de conservare de a ramane acasa la caldura, mi-am propus sa fac o incursiune spre varsare, unde, poate prind cativa cleni vioi.Parca incepuse sa-mi fie dor de cateva intepaturi de tantari, numai sa simt atmosfera partidelor de pescuit….
Asa ca, astazi(Duminica) m-am trezit pe la 06.00, m-am echipat in liniste sa nu deranjez familia, mi-am luat Baracuda de spinning echipata cu o mulineta sensibila Shimano, un vobler galben cu alb si dungi rosii de vreo 5cm, si bineinteles mustele prinzatoare de la Catalin.
Deh, politia e cu noi! adica nevasta-mea, care a aparut in pragul usii, si, putin incruntata si nedumerita ma intreaba:
-Unde pleci cu noapea-n cap si pe vremea asta? Te mananca talpile cumva?
-Nu draga, dau o fuga pe garla sa mai iau putin aer…..!
-Mai baiete, asteapta macar pana se lumineaza, ca ai timp destul de pescuit(cuvantul “pescuit” l-a spus cu o usoara ironie…)
-Asa ca nu am mai iesit pe usa, m-am dus la bucatarie unde am mancat un sandwich si am baut o ceasca de ciocolata fierbinte.
Timpul a trecut repede, deja imi imaginam zonele pe unde o sa ma duc, fara sa-mi fac griji ca nu o sa pot intra pe acolo.
Pe la 07.30 am plecat, pe drum m-am delectat cu muzica lipoveneasca din fundalul emisiunii “Pescar Hoinar” si parca simteam deja mirosul apei, mirosul Deltei, mirosul Dunarii….
Am ajuns la locul dorit, fara sa am probleme cu drumul, am sarit din masina, mi-am armat lanseta cu voblerul sus amintit si treci la treaba Nelule!
Lanseta usoara, firul de 0,16 si mulineta fina ma faceau sa ma simt contopit cu unealta mea, parca era o prelungire a trupului meu.
Am lansat odata, de doua ori, si nimic, instantaneu mi-am adus aminte de vorbele lui Marin Moraru din filmul Operatiunea Monstru….”Am gasit un loc la umbra unei salcii pe malul apei, “un loc stiut numai de mine” si mi-am intins lanseta. Lansez, “milimetric la gura stufului, milimetric”. Si astept, “numar pana la doisprezece”. Si deodata firul se misca. Mulinez destul de puternic si reusesc sa aduc la mal o …….”
Schimb locul si schimb voblerul cu taparina cu mustele prinzatoare.
Locul era superb, destul de lat, cu apa linistita si un mal care tinea adapost, pozitie buna de aruncat!
Arunc, mulinez cu varful lansetei aproape de nivelul apei, nu prea rapid ca apa e inca rece si pestii nu sunt prea vioi!
Nimic…repet si iar repet miscarea….din nou imi trece prin cap o replica memorabila a regretatului Toma Caragiu ” ”și Delta asta se repetă… cel mai plăcut lucru sunt pregătirile, visurile, iluziile… și pe urmă, rutina… mai pățești și figura că un ageamiu vine și…”
Visul dispare si sangele fierbe in mine la o muscatura violenta, il am, savurez momentul si scot la mal un clean gras de vreo 25cm!
Il pup si eliberez vigurosul peste!
Bucurie imensa, acum timpul mi se pare frumos si simt ca parca o caldura placuta imi inunda intreg corpul…
Arunc, mulinez inceeet, din nou mustele isi fac datoria, inca un clean frumos se zbate furios la capatul firului, probabil nemultumit ca l-am deranjat degeaba din hibernarea lui.
Repet operatiunea, arunc mai departe, mulinez, mulinez, cand simt o lovitura in umarul drept si nevasta-mea imi spune:
-Hei, ai inceput sa dai din maini in somn, ce ai visat?
-Si de ce esti asa rosu la fata, ori ti-e rau?
-Nu n-am nimic….ii spun, si visul s-a spulberat, parca a fost real, deh, cred ca a fost “visul unei nopti de iarna” a fiecarui pescar!…………

Attachments:

Comments are closed.