Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

NeluNelu
Spectator

Informatie de la un pescar virtual:
pescuit in delta la Gorgova pt.cei interesati,localitatea Gorgova este un sat tipic pescaresc amplasat pe Bratul Sulina la aproximativ 41km de orasul Tulcea,la Gorgova se poate ajunge cu masina personala(nu recomand pe timp ploios pt.ca riscati sa ramaneti inpotmoliti drumul fiind de fapt un dig din pamant)daca alegeti varianta aceasta de la Tulcea o luati spre Mahmudia-Murighiol si mai departe pana in localitatea Nufarul unde treceti cu bacul Bratul Sf,Gheorghe apoi se mai parcurg circa 27 km prin localitatile Partizani si Vulturul,sau puteti opta pt trasportul naval cu nava pe ruta Tulcea-Sulina-Gorgova care pleaca in fiecare zi la 13,30 din Tulcea de pa faleza(un drum dureaza circa ora si 30 minute)sau se pot inchiria salupe rapide(destul de scump parerea mea 90 euro/salupa)Din punct de vedere al atractiilor turistice mentionez posibilitatea relaxarii la o partida de pescuit pe Dunare sau pe canale(eu pescuind pe dunare si pe canalele Sontea si Olguta dar si in alte locuri)te documentezi la fata locului,aici am prins stiuca,salau,crap,somn,biban,platica,rosioara,babusca si avat(in special pe Dunare)eu pescuiesc din barca(120lei pe zi plus benzina consumata,eu aduc benzina mea asa ca ies ceva mai ieftin)am gasit cazare in sat(50lei pe noapte de persoana,micul dejun 15lei,pranz si cina20lei)este o casa tipic lipoveneasca acoperita cu stuf foarte placuta cu niste gazde amabile si primitoare(are curatatorie de peste,congelator deci pestele prins se poate transporta acasa)la nevoie gazdele va ajuta la curatatul pestelui.Eu am fost cu sotia si cu 2 prieteni deci ne-am gospodarit singuri(nu mai platind nimic)pe scurt a meritat banii dati.Sper ca v-am fost de folos.

Comments are closed.