Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

CatalinCatalin
Keymaster

Buna dimineata dragi pescari. Citesc cu satisfactie in ultima perioada din ce in ce mai multe articole legate de inmultirea controalelor facute de jandarmerie pe apele libere. Multi pescari sunt suparati ca aceste controale i-ar viza doar pe unditari, ca marii braconieri sunt lasati sa scape sau ca sunt in stransa legatura cu autoritatile de control. Pentru mine un lucru este cert, am permis si sunt in regula, nu are de ce sa ma deranjeze vreun control ba din contra ma bucur sa stiu ca cineva supravegheaza zona in care pescuiesc eu. E un inceput si eu il sustin atat cat pot. Raul Olt si barajele de acolo se pare sunt foarte mult verificate si e si normal daca tinem cont ca este o zona braconata din greu, poate cea mai braconata zona a tarii. Si in Delta au crescut controalele asa ca va recomand sa pescuiti de placere, sa va incadrati in spiritul si litera legii atat la ustensile cat si la capturi fiindca daca tot faceti un efort sa va luati permis si sa iesiti undeva, ar fi pacat sa fiti amendat pentru o prostie care in mod normal nu trebuie facuta si sa va fie stricata placerea acelei iesiri.
Nu uitati, anul asta premiez filmuletele reale cu eliberari de pesti in natura!

Comments are closed.