Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit in judetele Galati si Buzau

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit in judetele Galati si Buzau Reply To: Pescuit in judetele Galati si Buzau

golden fishgolden fish
Participant

In Scurta inca se mai prind capturi de somn,crap si salau ( de unde mai apar sincer nu stiu)insa marea problema Catalin este ca acolo doar o parte din pescari pescuiesc legal cu adevarat iar cealalta parte pescuiesc cu o alta metoda care ptr un ochi neavizat cade ca fiind legala.Si anume jiggingul cu jiguri foarte grele( intre 80 si 100 gr) taraite mai mult pe fund si cosind apa cam in genul japca.Asa reusesc sa agate la propriu somni ,crapi ba de spate ba de burta depinde cum cade jigul.Metoda este folosita mai ales de nemernicii care stau acolo permanent si care stiu pefect pragurile ,gropile si locurile cele mai bune.Ceilalti care vin si ei cu barcile ( ma refer la cealalta categorie de pescari) pescuiesc in general ba la clonk ,ba cu alte momeli.Informatiile astea le am de la cineva care a pescuit foarte mult in zona aia si care stie perfect ce se intampla acolo.Ca sa nu mai vorbim ca unii din ei au deja reteaua formata ptr vandut pestele prins la magazine sau restaurante.Inchipueste- ti un somn la 70 -80 kg plin de toate metalele grele,de nitriti-nitrati samd,facut bucati si vandut la oameni care nu stiu ca un peste de talia aia este impropriu consumului el fiind doar un reproducator .Si gandeste-te ca aia stau zilnic pe Dunare si aproape zilnic prind pesti mai mari sau mai mici,mai multi sau mai putin.
Ceea ce se intampla acolo e foarte trist si va continua sa se intample pana vor decima tot .Eu de aceea nici nu merg acolo ca nu as face nimic decat sa ma enervez si sa asist la tot circul ala.

Comments are closed.