Recent Topics

Reply To: Pescuit pe râul Prut

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Prut Reply To: Pescuit pe râul Prut

NeluNelu
Spectator

Raul Prut!
Ce putem spune despre raul Prut! Este incarcat de istorie si…. atat…!
Astazi 22.03.2015, raul Prut nu a fost incarcat cu peste!
Am poposit Sambata seara la Adi si Cristina, pentru un pescuit pentru a doaua zi pe raul mentionat mai sus.
Am fost cinci pescari cu lansete si undite, cu momeli diversivicate, poate o prinde cineva ceva!
Insa Prutul, astazi, ne-a dezamagit! Nu s-au prins decat cativa obleti amarati, sinucigasi, probabil trimisi de stapanul apelor din respect pentru cei ce s-au incumentat sa vina la pescuit!
Eu, am tacut, am analizat si am ascultat explicatia! In ultimii ani Prutul nu mai are fauna piscicola pe cara o avea acum 5-10 ani!
Pai constat ca nici pe Dunare nu se mai prinde in ultimii ani ce se prindea altadata! Nici pe Siret, nici pe Ramnic, nici pe Buzau, si probabil nici pe multe ape din tara!
Oare de ce???
Sunt multe explicatii, ba ca vremea este potrivnica, nivelul apelor crescut, vreme schimbatoare, etc! insa uitam factorul principal OMUL!
Numai OMUL este de vina pentru toate aceste dezechilibre din natura, prin poluare, braconaj, indiferenta, considerare ca probleme secundare in starea natiunilor!
Adi incerca sa-mi explice ca in anii precedenti, in aceasta perioada se mai prindeau ceva exemplare mai mari, insa de un timp, vii degeaba pe Prut.
Pai, oameni buni, capturarea anuala a pestilor prin pescuit industrial, braconaj, pescuit sportiv, etc! este mai mare decat rata lor de inmultire, mai ales ca ne-am perfectionat metodele, cu sonare, curent electric, gaze, plase kilometrice, greble, etc.
Atunci de ce sa ne mai miram ca nu mai prindem peste, ca este tot mai rar,etc!
Eu unul nu accept ideea ca Prutul nu mai are peste, asa cum este el de haituit de fiinta superioara OMUL, pestele tot va rezista si se va inmultii in habitatul lui!
Lucrul cel mal mai important, ne-am ales cu o vreme splendida, liniste, armonie, peisaj, cocori planand minute in sir peste noi si speranta ca totusi situatia se va indrepta!
Discutand telefonic cu pescarii din Ramnic, concluzia este ca nu s-a prins nimic nici pe Dunare, Ramnic, Buzau, Siret, etc! Deci sa nu exasperam ca nu vom mai prinde peste pe Prut!
Asa ca in seara asta o sa va delectez numai cu peisajele superbe din aceasta locatie!

Comments are closed.