Reply To: Pescuit de bun simt, pescuit European

Home Forums Planuri viitoare Pescuit de bun simt, pescuit European Reply To: Pescuit de bun simt, pescuit European

CatalinCatalin
Keymaster

Lucrez in ultima perioada la un nou proiect. Nu stiu ce sanse am sa il pun in practica anul asta dar macar stiu sigur ca voi da si altora idei.

Ma gandesc sa reusesc sa trec la o noua forma de pescuit una si mai sportiva bazata cat mai mult pe scule si ustensile neconventionale. 

Voi incerca sa folosesc pe cat posibil cat mai multe materiale oferite de natura, bat, fir, carlig, momeala lasand in urma ideea de a captura cat mai mult si cat mai mare.

Tinta principala va fi capturarea unui necesar minim pentru asigurarea consumului pe perioada sederii la pescuit si atat.

Un al doilea proiect pe care il gandesc si il doresc pus in practica anul asta este folosirea momelilor fara carlig, joaca cu pesti si eventual capturarea lor. Pentru asta exista deja ceva pionierat in lume si chiar si la noi, la pescuitul marin cu taparine, se folosesc ceva muste legate pe tije fara carlig, din ceva material, fasii sintetice gen servetelul umed ca si textura, material care adera foarte bine la dentitia pestilor ajutand la scoaterea lor din apa fara carlig.

Stiu ca pentru multi pescari ceea ce am scris mai sus par niste prostii crase dar simt nevoia sa trec la un alt nivel de a pescui, in principiu am testat cam tot ce se putea testa ca si stiluri si rezultate si cred am ajuns aici ca o consecinta fireasca a evolutiei mele si pescuitului in general in Romania.

Cei ce nu elibereaza, cei ce nu pot pleca acasa fara sa injure atunci cand nu prind, ei nu ma vor intelege. Poate nici ceilalti…

Comments are closed.