Recent Topics

Reply To: Pescuit in Sudul/Estul tarii

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in Sudul/Estul tarii Reply To: Pescuit in Sudul/Estul tarii

CatalinCatalin
Keymaster

Pai am omis sa spun, pestii astia mari cam stiu sa se fereasca si de pescari. Eu am avut ocazia sa le studiez comportamentul de pe niste poduri care traverseaza Neajlovul, la Falastoaca si Calugareni. Sunt foarte hoti, le pipaiam musca de sus si ii vedeam. Cei mari stau la 1-2 metri si urmaresc ce se intampla. Vin cei mici, lingurarii si pupa musca in bot de doua trei ori, timp in care eu logic, o joc sus-jos ca sa nu se agate. In momentul in care cei mari vad facatura se intorc cu spatele si pleaca. Am dat cu musca in ei si nici macar nu s-au clintit, stiau sigur ca e teapa! Daca ii lasam pe cei mici sa se intepe… era si mai evidenta pacaleala si mai stricam si linistea zonei.
Marele Boss va recomanda tuturor sa incercati prinderea cleanului mare, care este un peste excesiv de prudent, in perioadele in care simturile lui nu functioneaza la capacitate maxima adica ape putin tulburi, vant, zorii zilei si mai ales SEARA. Atunci vazul sau auzul ii tradeaza si isi lasa garda jos.
Eu am avut multe satisfactii pe inserat si cu muste artificiale si cu voblere. Pe Arges, anul trecut am luat clean mare cu un vobler Salmo Thrill de 7 centimetri!

Comments are closed.